The impact of perceived political consideration in performance appraisal on employee commitment in multicultural working environment
Çok kültürlü çalışma ortamlarında performans değerlemede algılanan politik etkenlerin çalışan bağlılığı üzerindeki etkisi
- Tez No: 871796
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ONUR ÜNLÜ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2024
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 86
Özet
Bu çalışmanın amacı, çok kültürlü bir iş ortamında performans değerlendirmede algılanan politik etkenlerin çalışan bağlılığı üzerinde etkilerini araştırmaktır. Çalışma, performans değerlendirmesindeki politik faktörlerin özellikle çeşitli kültürel geçmişlere sahip ortamlarda işçi bağlılığını nasıl etkilediğine dair derinlemesine bir inceleme yapmaktadır. Önyargı, kayırma ve değerlendirme yöntemlerinde algılanan haksızlıkların işçi bağlılığı üzerindeki etkileri bağlılığın üç boyutu dahilinde incelenmektedir. Bu araştırma, çok kültürlü iş yerlerinden 198 katılımcı ile İstanbul'da gerçekleştirilmiştir. Veriler için tanımlayıcı istatistikler, faktör analizi, korelasyon analizi ve regresyon analizi SPSS yazılımı versiyon 26 kullanılarak uygulanmıştır. Bu çalışmada yapılan korelasyon ve regresyon analizlerinin sonuçları, ilgili literatürden hareketle oluşturulan hipotezlerde öne sürülen ilişkilerle beklenmedik ve çelişkili olarak ortaya çıkmıştır. İlk varsayımların aksine, analiz, algılanan siyasi düşünceler ile işçinin çaba sarf etme isteği, üyelikten ayrılmama isteği ve örgütsel hedef ve değerlere inanma ve bunları kabul etme arasında önemli ve pozitif ilişkiler olduğunu göstermiştir. Çelişkili bulgular, orgütün politik ikliminin anket yanıtlarının yanlılık ile cevaplanması sonucunda meydana gelmesinden kaynaklanıyor olabilir. Özellikle cevaplayıcıların, işlerini kaybetme sonrası, sınır dışı edilme veya çalışma izni iptali gibi sonuçlardan kaçınmak için anketlere cevap verirken tereddüt etmiş olabilirler. Bir başka ifade ile iş güvencesizliği, yanıtlarda bazılarının gerçek deneyimlerini saklamalarına yol açmış olabilir.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to explore the impact of perceived political considerations in performance appraisal on employee commitment within a multicultural work environment. It delves into how political factors within performance appraisal influence employee commitment, especially in environments with diverse cultural backgrounds. The study examines the effects of prejudice, favoritism, and perceived injustices in appraisal methods on employee commitment across three dimensions. This research was conducted in Istanbul with 198 participants from multicultural workplaces. Descriptive statistics, factor analysis, correlation analysis, and regression analysis were employed for main data using SPSS software version 26. The results of the correlation and regression analyses conducted in this study were unexpected and contradictory to the associations that were initially hypothesized. In contrast to initial assumptions, the analysis indicated significant and positive relationships between perceived political considerations and employee willingness to exert effort, desire to maintain membership, and belief and acceptance of organizational goals and values. The contradictory result could arise from factors like the organization's internal politics affecting honest survey responses. Respondents, particularly foreigners, may have hesitated due to fears of consequences like deportation or work permit cancellation. Job insecurity might also have led some to withhold their true experiences.