Yaşar Kemal'in Yolda kitabında oluş veya kılış olma bakımından fiiller
Verbs of process or verb of action in Yaşar Kemal's book the Yolda
- Tez No: 871969
- Danışmanlar: DOÇ. DR. AHMET TURAN DOĞAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Türk Dili ve Edebiyatı, Turkish Language and Literature
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Harran Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 159
Özet
Bu çalışmada fiillerin oluş ve kılış olma durumları açıklandıktan sonra Yaşar Kemal'in“Yolda”adlı kitabının içerisinde yer alan“Sarı Sıcak, Süpürge, Keçi, Hançer, Yolda ve Avcı”adlı hikâyelerde geçen fiiller oluş ve kılış olma durumları bakımından ele alınacaktır. Bu çalışmanın amacı Türkçedeki fiilleri, kullanıldıkları cümlelerdeki anlamlarından hareketle oluş ve kılış fiili olarak değerlendirmektir ve böylece Türkçedeki fiillerin anlamlarına göre oluş ve kılış fiili olarak değerlendirilmesi gerektiğini ortaya koymaktır. Eserde incelenen kısım toplam otuz altı sayfayı kapsamaktadır. Bu çalışma ortaya konulurken sözü edilen eserin belirlenen kısmı konu dâhilinde tarandıktan sonra elde edilen veriler toplanıp analiz edilmiştir. Çalışmanın sonunda da elde edilen veriler değerlendirilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, after explaining the verbs of action and process, the verbs in the stories“Sarı Sıcak, Süpürge, Keçi, Hançer, Yolda and Avcı”in Yaşar Kemal's book“Yolda”will be discussed in terms of their action and process. The aim of this study is to evaluate the verbs in Turkish as action and process verbs based on their meanings in the sentences in which they are used and thus to reveal that the verbs in Turkish should be evaluated as action and process verbs according to their meanings. The section analyzed in the work covers a total of thirty-six pages. While this study was being carried out, the determined part of the aforementioned work was scanned within the subject and the data obtained were collected and analyzed. At the end of the study, the data obtained were evaluated.