Yönetim tarzlarına göre liderlerin otorite ve güç kaynakları
The Sources of authority and power according to management manners
  1. Tez No: 87197
  2. Yazar: AKTAN TUNCER
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SERAP SOYER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri, İşletme, Labour Economics and Industrial Relations, Business Administration
  7. Yıl: 1999
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Çalışma İlişkileri ve İnsan Kaynakları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 185
Özet
ÖZET Tarih boyunca savaşta, iş ortamında, sporda, toplumsal hareketlerde başarı veya başarısızlık lidere veya liderlik tarzına atfedilmiştir. Liderlik gösterilen bunca ilgiye, yapılan araştırmalara rağmen hala anlaşılamayan bir kavram olarak kalmaya devam etmektedir. Ancak tam olarak anlaşılmasa da insan davranışı üzerinde etkisinin büyük olduğu kesindir. Bu araştırmada liderlik fonksiyonunun yönetim faaliyetleri üzerinde, özellikle güç kullanım tarzları olarak etkileri araştırılmaya çalışılmıştır. Bu tez giriş ve sonuç bölümleri dışında iki ana bölümden oluşmuştur. Bunlardan birinci ana bölümde teorik olarak liderlik tarzları ve bu liderlerin kullandıkları otorite ve güç kaynaklan literatür taraması şeklinde incelenmiştir. İkinci ana bölümde ise TSK 'de görev yapan lider rolündeki çalışanların liderlik tarzlarına göre kullandıkları otorite ve güç kaynaklan araştınlmaya çalışılmıştır. Bu yüksek lisans tez çalışmasında“Yönetim Tarzlarına Göre Liderlerin Otorite Ve Güç Kaynaklan”konusu literatür araştırması ve devamında bir alan araştırmasından meydana gelmiştir. Bu literatür araştırmasında şu konulara değinilmiştir: Birinci bölümde incelenen konular ve başlıkları şöyle belirtebiliriz: Günümüzde oldukça çeşitlilik gösteren bu konu, araştırmamızda ele alınarak incelenmeye çalışılmıştır Bu bölümde, liderlik kavramı ve liderliğin genel tanımı ile yönetim modeli içerisinde“genel liderlik modeli”konulanna değinilmiştir. İkinci bölümde, günümüze kadar olan liderlik teorileri kültürel boyutu ile beraber tarihsel bir süreç içinde incelenmeye çalışılmıştır. Bu bölümde özellikle kültürün yönetime ve liderlerin yönetim tarzlarım belirlemedeki etkisi incelenmiştir. Üç ve dördüncü bölümlerde ise araştırmamıza yön veren liderlik teorileri, ki bunlardan en yaygın olanlar olan niteliksel, davranışsal ve durumsallık yaklaşımları yine bu başlıklar altında incelenmiştir. Bunun devamında da kavramsal olarak yönetimde kullanılan yetki, otorite ve güç kavramları ve türleri açıklanmaya çalışılmıştır. En son bölümde ise liderlerin liderlik teorileri ışığında en çok kullandıklan otorite ve güç kaynaklan ile çalışanların doğasına yaklaşımlan ve kullandıkları otorite ve güç kaynaklarına göre sergiledikleri davranışlar araştınlmıştır.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Throught the history ; success or unsuccesfullness has been attiributed to the leader or leadership in war, work, sports, social movement. Leadership is an not understandable concept in spite of all theese interests.But it has a great effect on the human behaviour, however its not been understood. In this leadership, the effects of leadership function on management, especially the methods of using power, has been tried to research. This thesis consist of two main parts; entrance and conclusion. In the first main part, leadershipmanners and source of power and authority of the leader were searched as literature study. In the second main part, the source of authority and power of the leaders who work in Turkish Army was tried to research according to the leadership manners. In this master's degree,“ The Sources of Authority and Power According to Management Manners ”is tried to research as a literature study and in the continuation as a whole. The subjects were attained in this literature study. We can identify the subjects and topics in the first part as : This subject which has variations on nowadays was tried to study in this research. In this part, the subject of leadership the general definition of leadership and“ General Leadership Model ”were studied. In the second part; the leadership theories by now was studied with historical aspects and period. The effects of culture on management manners of leadership were studied under some topics : Trait Approach, Behaviour Approach and Contengency Approach. İn the continuation, the concept of authority and power and its kinds which were in the hands of management was tried to explain. In the last part, the most common authority and power source, their approach to the workers and their behaviours according to the authority and power which they use were researched.