İlkokul matematik dersinde eğitsel oyunun öğrencilerin başarısı üzerindeki etkisi
The effect of educational game on students' achievement in primary school mathematics
  1. Tez No: 872072
  2. Yazar: ERDİ ÖZDEMİR
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ DERYA ÇINAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Necmettin Erbakan Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Temel Eğitim Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Sınıf Eğitimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 96
Özet
.Bu araştırmanın temel amacı, ilkokul matematik dersinde eğitsel oyunun ilkokul ikinci sınıf öğrencilerin başarısı üzerindeki etkisini incelemektir. Nicel araştırma yönteminin kullanıldığı çalışmanın deseni, ön test ve son test kontrol gruplu yarı deneysel desendir. Çalışmada eğitsel oyunlar ile matematik öğretimi yapan öğrenciler“deney grubu”, programa dayalı öğretim yapan öğrenciler“kontrol grubu”olarak belirlenmiştir. Gruplar ön test puanları, cinsiyet, yaş, sayı, akademik ortalama, zaman vb. açılarından denkleştirilmiştir Araştırmanın çalışma grubu, Konya ili Cihanbeyli ilçesinde bulunan ilkokul ikinci sınıf düzeyinde 1 devlet okulunda eğitim gören 34 öğrenciden oluşmaktadır. Öğrencilerden deney grubunda (N=16) 8 kız öğrenci ve 8 erkek öğrenci; kontrol grubunda (N=18) 8 kız öğrenci ve 10 erkek öğrenci yer almıştır. Kontrol ve deney gruplarında çalışma 22 ders saati olarak uygulanmıştır. Araştırmanın uygulama sürecinde deney grubundaki öğrencilere ders kitabı ve 4 eğitsel oyun kullanılmıştır. Kontrol grubunda ise günlük eğitim-öğretim faaliyetlerine mevcut öğretim programına uygun olarak devam edilmiştir. Araştırmanın nicel verileri "Akademik Başarı Testi'' kullanılarak toplanmıştır. Nicel verilerin analizinde SPSS 20.0 paket programı ve Microsoft Office Excel programı kullanılmıştır. Eğitsel oyunların öğretime katkısını incelemek için geliştirilen başarı testi ön ve son test olarak iki kez uygulanmıştır. Çalışma grubunun ön test ve son testten aldıkları puan ortalamalarının gruplar arası farklılaşma düzeylerini incelemek için bağımsız gruplar t-testi kullanılarak analiz yapılmıştır. Her bir grubun kendi içindeki farklılaşma düzeylerini incelemek için ise bağımlı gruplar t-testi kullanılarak analiz yapılmıştır. Araştırmada elde edilen verilerin analiz sonuçları incelendiğinde, deney ve kontrol grubu öğrencilerinin uygulama öncesi ön test başarı puan ortalamaları arasında anlamlı bir fark olmadığı ve grupların birbirine denk olduğu gözlenmiştir. Uygulama sonrasında yapılan son testte yer alan tüm sorulara ilişkin doğru yanıtlar karşılaştırıldığında, deney grubunun tüm sorulardaki doğru yanıtının kontrol grubundan fazla olduğu tespit edilmiş; son test puan ortalamalarında ise gruplar arasında deney grubu lehine anlamlı bir fark olduğu görülmüştür. Araştırma bulguları dikkate alındığında eğitsel oyunun, öğrencilerin ilkokul matematik dersindeki öğrenmeleri üzerinde olumlu etkisi olduğu ve buna bağlı olarak akademik başarılarını artırdığı belirlenmiştir. Oyun ile öğretimin matematik derslerinde kullanılması önerilmiştir.
Özet (Çeviri)
.The main purpose of this research is to examine the effect of educational games on the success of second-grade primary school students in elementary mathematics classes. The study, which uses a quantitative research method, employs a pre-test and post-test control group quasi-experimental design. In the study, students who receive mathematics instruction through educational games are determined as the“experimental group,”while those receiving instruction based on the curriculum are the“control group.”The groups are balanced in terms of pre-test scores, gender, age, number, academic average, time, etc. The study group consists of 34 students attending a public primary school at the second-grade level in the Cihanbeyli district of Konya province. In the experimental group (N=16), there are 8 female students and 8 male students; in the control group (N=18), there are 8 female students and 10 male students. The study is implemented over 22 class hours in both control and experimental groups. During the implementation process of the research, students in the experimental group are provided with a textbook and 4 educational games. In the control group, daily educational activities continue according to the existing curriculum. Quantitative data of the research are collected using an“Academic Achievement Test.”SPSS 20.0 package program and Microsoft Office Excel program are used for the analysis of quantitative data. To examine the contribution of educational games to instruction, an achievement test developed for this purpose is administered twice, as pre-test and post-test. Independent samples t-test is used to analyze the level of differentiation between the mean scores of the study group's pre-test and post-test. Moreover, paired samples t-test is used to analyze the level of differentiation within each group. Upon analyzing the results of the data obtained in the study, it was observed that there was no significant difference between the pre-test achievement score averages of the experimental and control groups before the implementation, indicating that the groups were comparable. After the implementation, when comparing the correct answers to all questions in the post-test, it was found that the experimental group had more correct answers than the control group, and there was a significant difference in favor of the experimental group in terms of post-test score averages. Considering the research findings, it was determined that educational games have a positive effect on students' learning in elementary school mathematics classes and consequently enhance their academic achievements. Therefore, the use of games in teaching mathematics classes is recommended.