EFL teachers' transformation of identity during COVID-19
İngilizce yabancı dili öğretmenlerinin COVID-19 dönemindeki kimlik değişimleri
- Tez No: 872244
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ANITA NICOLE ALEXANDER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2024
- Dil: İngilizce
- Üniversite: İhsan Doğramacı Bilkent Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Eğitim Programları ve Öğretim Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 137
Özet
Bu anlatısal çalışma, Türk eğitim sistemi bağlamında üniversite İngilizce Hazırlık Programlarında çalışan İngilizce dil öğretmenlerinin COVID-19 pandemisi sırasındaki Acil Uzaktan Eğitim (AUE) döneminde mesleki kimliklerinin nasıl yeniden inşa edildiğini araştırmayı amaçlamaktadır. Sekiz İngilizce yabancı dil öğretmenin mesleki hikayelerini anlatır. Öğretmen profilleri, öğrencilerin ve meslektaşlarının algıları ve kimliklerinin; AUE dönemindeki çevrimiçi ortamlara, öğretim modlarını değiştirerek uyum sağlamak zorunda kalma durumlarını ve gelişimlerini inceler. Bu çalışmada, sekiz İngilizce öğretmeninin COVID-19 dönemindeki kimlik değişimi ile ilgili bilgi toplamak için görüşmeler yapılmış ve elde edilen veriler; kodlar ve temalara göre analiz edilmiştir. Ortaya çıkan temalar şunlardır: AUE'in zorlukları, öğretmen gelişim ve uyumluluğu, mesleki öz güven.
Özet (Çeviri)
This narrative inquiry aims to investigate how the professional identities of English language teachers were reconstructed during the Emergency Remote Teaching (ERT) period of COVID-19 pandemic at university English Preparatory Program settings in the context of the Turkish education system. It explores the professional histories of eight teachers in the English as a foreign language context. Their teaching profiles, perceptions of students and colleagues, and situatedness of their identities in the ERT period when they had to improve their adaptive expertise by switching their mode of teaching to online spaces are examined. Teachers were interviewed to gather data about the shift of their identities in COVID-19 period and the data was analyzed according to codes and themes. The emergent themes include the following: challenges of ERT, teacher growth and adaptability, and confidence in teacher competences.