Günlük yaşam becerilerini değerlendirme ölçeği'nin geliştirilmesi
Development of the daily living skills assessment scale for children
  1. Tez No: 872467
  2. Yazar: TÜRKAN SAATÇİ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. GÖKHAN KAYILI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Selçuk Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Çocuk Gelişimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 83
Özet
Araştırmanın temel hedefi, 4-6 yaş arasındaki çocukların günlük yaşam becerilerini ölçmek için bir ölçek geliştirmektir. Bu çalışmada kullanılan metodolojik model, 4-6 yaş grubu çocukların ebeveynlerini içermektedir. Veri toplama süreci iki aşamalı olarak gerçekleştirilmiştir. İlk aşamada, 20 kişilik bir örneklemle derinlemesine bireysel görüşmeler yapılarak bu görüşmelerin sonuçlarına dayanarak bir madde havuzu oluşturulmuştur. İkinci aşamada ise, madde havuzundan oluşturulan 62 madde uzman görüşlerine sunulmuş ve yapılan analizler sonucunda sekiz madde dışlanarak 54 madde ile ölçek oluşturulmuştur. Toplamda, araştırmaya 540 kişi katılmıştır; katılımcıların %50.9'u erkek ve %47.8'i beş yaşındaki çocuklardan oluşmaktadır. Ölçeğin açımlayıcı faktör analizi sonucunda, toplam varyansın %50.6'sını açıklayan dört faktörlü bir yapı ortaya çıkmıştır. Bu faktörler; iletişim becerisi, öz bakım becerisi, öz yönetim becerisi ve motor becerisi olarak tanımlanmıştır. Doğrulayıcı faktör analizi sonuçları, ölçeğin uyum indekslerini kabul edilebilir düzeyde olduğunu göstermiştir. Ölçek maddelerinin faktör yükleri 0.50 ile 0.84 arasında dağılmıştır. %27 alt - %27 üst grup karşılaştırmaları için yapılan analizlerde; alt grup puan ortalaması 70.78±6.58, üst grup puan ortalaması 97.47±3.00 ve iki grup arasında t değeri -44.57 (p< 0.001) olarak bulunmuştur. Ölçekten alınabilecek puan 37 – 105 arasında olup, ölçek toplam puan ortalaması 85.12±10.92'dir. Ölçeğin toplam cronbach alfa katsayısı 0.84 olup, tepki yanlılığı olmadığı belirlenmiştir. Sonuç olarak, Günlük Yaşam Becerilerini Değerlendirme Ölçeği, çocukların günlük yaşam becerilerini değerlendirmek için geçerli ve güvenilir bir araç olarak tanımlanmıştır.
Özet (Çeviri)
The main objective of the study was to develop a scale to measure the daily living skills of children aged 4-6 years. The methodological model used in this study involves parents of children aged 4-6 years. The data collection process was carried out in two stages. In the first stage, in-depth individual interviews were conducted with a sample of 20 people and an item pool was created based on the results of these interviews. In the second stage, 62 items from the item pool were presented to expert opinions and as a result of the analysis, eight items were excluded and the scale was formed with 54 items. In total, 540 people participated in the study; 50.9% of the participants were male and 47.8% were five-year-old children. Exploratory factor analysis of the scale revealed a four-factor structure explaining 50.6% of the total variance. These factors were defined as communication skills, self-care skills, self-management skills and motor skills. The results of confirmatory factor analysis showed that the fit indices of the scale were at an acceptable level. The factor loadings of the scale items were distributed between 0.50 and 0.84. In the analyses performed for 27% lower - 27% upper group comparisons; the mean score of the lower group was 70.78±6.58, the mean score of the upper group was 97.47±3.00 and the t value between the two groups was -44.57 (p< 0.001). The score that can be obtained from the scale is between 37 and 105 and the mean total score of the scale is 85.12±10.92. The total cronbach alpha coefficient of the scale was 0.84 and it was determined that there was no response bias. In conclusion, the Daily Living Skills Assessment Scale was defined as a valid and reliable tool for assessing children's daily living skills.