'Body Roundness Index'in spinal anestezi duyusal blok seviyesi üzerine etkisi
'Body Roundness Index'in spinal anestezi duyusal blok seviyesi üzerine etkisi
  1. Tez No: 872590
  2. Yazar: MERVE SARIYILDIZ PEHLİVAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. NECLA DERELİ
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Anestezi ve Reanimasyon, Anesthesiology and Reanimation
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Anesteziyoloji ve Reanimasyon Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 75
Özet
Amaç: Spinal anestezi duyusal blok seviyesini öngörmek, gelişebilecek komplikasyonları tahmin etmek ve yönetebilmek açısından önem taşır. İntraabdominal basınç artışı olan durumlarda beyin omurilik sıvısı hacminde azalmaya bağlı olarak daha yüksek seviyelerde duyusal blok beklenir.“Body Roundness Index”(BRI) hesaplanırken boy ve bel çevresi birlikte kullanılarak modelleme yapıldığı için intra-abdominal basınç artışına bağlı sefalad yayılım öngörülebilir. Çalışmamızda gebe dışı erişkin hastalarda BRI'nin spinal anestezi duyusal blok seviyesi üzerine etkisini ve spinal anestezi sonrası gelişebilen hipotansiyon ve bradikardi gibi hemodinamik komplikasyonlar ve bunlara bağlı ek ilaç gereksinimi ile ilişkisini incelemeyi amaçladık. Gereç ve Yöntem: Prospektif gözlemsel olarak planlanan bu çalışmamıza, etik kurul onayı ve hasta onamları alınması sonrası Ankara Atatürk Sanatoryum Eğitim ve Araştırma Hastanesi ameliyathanesinde, elektif cerrahi prosedür için spinal anestezi uygulanan ASA (American Society of Anesthesiologists ) I-III ve gebe dışı yetişkin hastalar dahil edildi. Preoperatif dönemde demografik ve klinik değişkenler (yaş, cinsiyet, vücut ağırlığı, boy, bel çevresi,“Body Mass Index”, BRI, operasyon, ASA skoru) hasta takip formuna kaydedildi. ASA standartlarına göre yapılan monitörizasyon ile spinal anestezi öncesi, hemen sonrası ve spinal anestezi sonrası 5., 10. ve 15. dakikalarda ölçülen vital değerleri (non-invaziv kan basıncı, kalp hızı ve periferik oksijen satürasyonu) hasta takip formuna kaydedildi. İntraoperatif dönemde hipotansiyon veya bradikardiye bağlı ek ilaç gereksinimi olup olmadığı hasta takip formuna kaydedildi. Spinal anestezi sonrası pinprick testi ile kontrol edilen duyusal blok seviyesi ilk 15 dakika üçer dakika ara ile, sonraki 15 dakika beşer dakika ara ile hasta takip formuna kaydedildi.
Özet (Çeviri)
Objective: Predicting the level of spinal anesthesia sensory block is important in predicting and managing complications that may develop. In cases of increased intra-abdominal pressure, higher levels of sensory block are expected due to a decrease in cerebrospinal fluid volume. Since height and waist circumference are used together to model the“Body Roundness Index”(BRI), cephalad spread due to increased intraabdominal pressure can be predicted. In our study, we aimed to examine the effect of BRI on the sensory block level of spinal anesthesia in non-pregnant adult patients and its relationship with hemodynamic complications such as hypotension and bradycardia that may develop after spinal anesthesia and the resulting need for additional medication. Materials and Methods: ASA (American Society of Anesthesiologists) I-III and non-pregnant adult patients who underwent spinal anesthesia for elective surgical procedures in the operating room of Ankara Atatürk Sanatorium Training and Research Hospital, after obtaining ethics committee approval and patient consent, were included in this prospective observational study. In the preoperative period, demographic and clinical variables (age, gender, body weight, height, waist circumference, Body Mass Index, BRI, operation, ASA score) were recorded on the patient follow-up form. With monitoring performed according to ASA standards, vital values (non-invasive blood pressure, heart rate and peripheral oxygen saturation) measured before, immediately after and at the 5th, 10th and 15th minutes after spinal anesthesia were recorded on the patient follow-up form. Whether additional medication was required due to hypotension or bradycardia during the intraoperative period was recorded in the patient follow-up form. Sensory block level, which was checked with a pinprick test after spinal anesthesia, was recorded on the patient followup form at three-minute intervals for the first 15 minutes and at five-minute intervals for the next 15 minutes.