Sanayi 4.0 çerçevesinde azerbaycan ekonomisinin rekabet gücü
Azerbaijan economy within the framework of industry4.0 competition power
  1. Tez No: 872867
  2. Yazar: AGHARAHİM DADASHZADA
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ELİFE AKİŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ekonomi, Economics
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İktisat Politikası Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İktisat Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 92
Özet
Sanayi 4.0, günümüzün sanayi üretimini bir bütün olarak ilgilendirmekte ve onu kökten değiştirmeyi amaçlayan çağdaş bir konu olmaktadır. İşletmelerin stratejik açıdan rekabet avantajlarını belirleyen temel kaynak, insanların uzun vadeli entelektüel faaliyetlerinin sonucu olan ve yüksek müşteri değeri yaratmak için kullanılan organizasyonel bilgidir. Sanayide stratejik planlama alanı için bilgi yönetimi, sanayide entelektüel kaynakların analiz ve kullanım süreçlerini dönüştürmek ve desteklemek için temel bir araç olmaktadır. Tez çalışmasının amacı Sanayi 4.0 konseptinin rekabet gücüne etkisini inclemektir. Sürdürülebilir rekabet avantajlarının yaratılmasının temeli, yenilikçi faaliyetlerin genişletilmesi ve yatırımların insan sermayesine odaklanmasıdır. Azerbaycan'ın ihracat potansiyelinin tek yönlü olmasının olumsuz etkilerini azaltmak için, petrol dışı sektörlerin geliştirilmesinin yanı sıra, ithalatın yerli ürünlerle değiştirilmesi sürdürülebilir kalkınmaya ve ülkenin dünya pazarında saygın bir konuma gelmesine yol açmaktadır. Ayrıca dış ülkelerle olan ticaret cirolarında pozitif bir denge sağlanmaktadır. Bu çalışmada, Azerbaycan ekonomisinin Sanayi 4.0 kapsamında rekabet gücünün incelenmesi amaçlanmıştır.
Özet (Çeviri)
Industry 4.0 is a contemporary issue that concerns today's industrial production as a whole and aims to radically change it. The main resource that determines the strategic competitive advantages of businesses is organizational knowledge, which is the result of people's long-term intellectual activities and is used to create high customer value. For the field of strategic planning in industry, knowledge management becomes a fundamental tool to transform and support the processes of analysis and use of intellectual resources in industry, as it explains and takes into account the social, organizational and economic aspects of the digitalization phenomenon. The aim of the thesis is to examine the impact of the Industry 4.0 concept on competitiveness. The basis for the creation of sustainable competitive advantages is the expansion of innovative activities and the focus of investments on human capital. In order to reduce the negative effects of the one-way nature of Azerbaijan's export potential, the development of non-oil sectors as well as the replacement of imports with domestic products lead to sustainable development and the country's prestigious position in the world market. In addition, a positive balance is achieved in the trade turnover with foreign countries. In this direction, it is aimed to examine the competitiveness of the Azerbaijan economy within the scope of Industry 4.0.