Hemşirelerin iletişim becerileri ile kötü haber algısı ve kötü haber verme deneyimleri arasındaki ilişkinin incelenmesi
Examining the relationship between nurses' communication skills and their perception of bad news and their experience of giving bad news
- Tez No: 873041
- Danışmanlar: DOÇ. DR. İLKAY KESER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hemşirelik, Nursing
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Akdeniz Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 86
Özet
AMAÇ: Çalışmada hemşirelerin iletişim becerileri ile kötü haber algısı ve kötü haber verme deneyimleri arasındaki ilişkinin incelenmesi amaçlanmıştır. YÖNTEM: Tanımlayıcı ve ilişki arayıcı tipte olan bu çalışma Dr. Abdurrahman Yurtaslan Onkoloji Eğitim ve Araştırma Hastanesi'nde gerçekleştirilmiştir. Çalışma katma dışlama kriterlerine uyan 241 hemşire ile gerçekleştirilmiştir. Veriler, sosyodemografik veri formu, hemşirelerin kötü haber algısı ve kötü haber verme deneyimlerini belirlemeye yönelik oluşturulan anket formu ve Sağlık Çalışanlarına Yönelik İletişim Becerileri Ölçeği (SÇYİÖ) kullanılarak, Nisan 2022- Eylül 2022 tarihleri arasında toplanmıştır. Veriler, SPSS 23.0 programında, Shapiro-Wilk ve Kolmogorov-Smirnov testleri, Pearson Ki-kare testi, Mann-Whitney U testi, Kruskal Wallis testi, Point-Biserial Korelasyonu, Benferroni ve Tek yönlü ANOVA testleri kullanılarak analiz edilmiştir. Analizlerde farklılıkların belirlenmesi için %95 anlamlılık düzeyi (ya da α=0.05 hata payı) kullanılmıştır. BULGULAR: Hemşirelerin %83,8'inin kadın, %25,3'nün 20-25 yaş arasında, %77,2'sinin lisans mezunu olduğu, %45,2'sinin 10 yıl ve daha fazla süre çalışma deneyimine sahip olduğu tespit edilmiştir. Kötü haberi tanımlamaları, bakım sürecinde karşılaştığı zorlayıcı durumlar ve bunu yönetme biçimleri ve iletişim beceri ölçeği puan ortalamaları arasında anlamlı bir fark (p>0,05) olmadığı saptanmıştır. Hemşirelerin kötü haber verme sürecinde destek alma gereksinimleri ile Sağlık Çalışanlarına Yönelik İletişim Becerileri Ölçeği sosyal beceri alt boyutu arasında zayıf düzeyde, pozitif yönde ve istatistiksel olarak anlamlı bir ilişki saptanmıştır.
Özet (Çeviri)
Objectıve: The aim of this study was to examine the relationship between nurses' communication skills and their perception of bad news and experiences of giving bad news. Method: This descriptive and relationship-seeking study was conducted at Dr. Abdurrahman Yurtaslan Oncology Education and Research Hospital. A total of 341 nurses were approached to participate in the study, and it was conducted with 241 nurses who met the inclusion criteria. Data were collected between April 2022 and September 2022 using face-to-face interviews with the Socio-demographic Data Form, Questionnaire to Determine Nurses' Perception of Bad News and Experience in Delivering Bad News, and Health Care Workers' Communication Skills Scale (HCCS). Data were analyzed using SPSS 23.0 software, Shapiro-Wilk and Kolmogorov-Smirnov tests, Pearson Chi-square test, Mann-Whitney U test, Kruskal Wallis test, Point-Two Serial Correlation, Benferroni and One-way ANOVA tests. A significance level of 95% (or α=0.05 error rate) was used to determine differences in the analyses. Result: It was found that 83.8% of the nurses were female, 25.3% were between the ages of 20 and 25, 77.2% had a bachelor's degree, and 45.2% had a working experience of 10 years or more. It was found that there was no significant difference (p>0.050) between the definition of bad news, the challenging situations encountered in the care process and the ways of managing it, and the mean scores of the communication skill scale. A weak, positive and statistically significant relationship was found between nurses' need for support and the social skills sub-dimension of the Communication Skills Scale for Healthcare Professionals.