Metastatik meme kanseri hormon reseptör pozitif ve C-ERB B2 negatifhastalarda CDK-4/6 ı̇nhibitörlerine tedavi yanıtını ön görmede ki-67ı̇ndeksinin ve progesteron reseptör düzeyinin etkisi
Effect of ki-67 index and progesterone receptor level in predicting treatment response to CDK-4/6 inhibitors in metastatic breast cancer hormone receptor positive and C-ERB B2 negative patients
- Tez No: 873137
- Danışmanlar: PROF. DR. MURAT KOÇER
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Onkoloji, İç Hastalıkları, Oncology, Internal diseases
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: Antalya Eğitim ve Araştırma Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 90
Özet
Meme kanseri Dünya'da en sık teşhis edilen kanserdir ve güncel tedavileri akılcı şekilde kullanmak büyük öneme sahiptir. Çalışmamızın amacı metastatik HR pozitif ve c-erb B2 negatif meme kanserlilerde; CDK-4/6 inhibitörlerine tedavi yanıtını ön görmede ki-67 indeksinin ve progesteron reseptör düzeyinin etkisini ortaya koymaktır. Çalışmaya toplam 135 hasta dahil edildi, hastaların ortalama yaşı 59 idi, hepsi kadındı. PR düzeyleri için cut off değerleri 0,05). CDK-4/6 inhibitörlerini 1. basamakta kullanan hastaların hem PFS hem de mOS değerleri 2.
Özet (Çeviri)
Breast cancer is the most frequently diagnosed cancer in the world and using current treatments rationally have a great importance. The goal of our research is to study patients with metastatic HR positive and c-erb B2 negative breast cancer; to reveal the effect of ki-67 index and progesterone receptor level in predicting treatment response to CDK-4/6 inhibitors. A total of 135 patients were included in the study, the average age of the patients was 59 years, and all were women. Cut-off values for PR levels are 0.05).