Erken membran rüptürü tanısında vajinal yıkama sıvısında β-HCG, üre, kreatinin, ast ve alt'nin yeri
The roles of beta-human chorionic gonadotropin, creatinine and urea in vaginal washing fluid in the diagnosis of premature rupture of membranes
- Tez No: 843050
- Danışmanlar: UZMAN ŞİVEKAR TINAR
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Kadın Hastalıkları ve Doğum, Obstetrics and Gynecology
- Yıl: 2010
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bakanlığı
- Enstitü: Ege Doğumevi ve Kadın Hastalıkları Eğitim ve Araştırma Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Kadın Hastalıkları ve Doğum Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 67
Özet
Amaç: Bu çalışmada, amniyon oluşumunda fetüs idrarının önemli bir yeri bulunması, fetüs idrarında da üre ve kreatinin konsantrasyonunun yüksek olmas› ve amniyon sıvısında beta-insan koryonik gonadotropin (beta-HCG) konsantrasyonlarının yüksekli¤ini göz önüne alarak, bu parametrelerin erken membran rüptürü (EMR) tanısındaki yeri ve güvenilirliğini test etmeyi amaçladık. Yöntem: Bu çalışma kadın hastalıkları ve doğum kliniğine başvuran 150 gebe üzerinden yapıldı. Membran rüptürü tanısı kesinleştirilen, amniyotik sıvının belirgin olarak geldiği, 27-42. haftalar arasında 75 gebe çalışma grubunu oluşturdu. Su gelmesi ve vajinal akıntı şikâyeti olmayan, membran rüptürü ekarte edilmiş, 27-42.haftalar arasındaki 75 gebe ise kontrol grubumuzu oluşturdu. Posterior fornikse steril enjektör ile 10 cc %0.9 NaCl verilmesini takiben toplam 6 cc yıkama sıvısı toplandı. Toplanan sıvılardan aynı gün üre, kreatinin, insan koryonik gonadotropin çalışılmış olup her iki grubun istatistiksel karşılaştırması yapıldı.
Özet (Çeviri)
Objective: In this study, we aimed to test the roles and safety of urea,creatinine and beta-human chorionic gonadotropin for the diagnosisof premature rupture of membranes (PROM) by considering that fetus urine is significant for amnion formation, urea and creatinine concentrations being high in fetus urine and beta-human chorionic gonadotropin (beta-HCG) concentrations are high in amniotic fluid. Methods: This study was conducted on 150 pregnant women who referred to the obstetrics and gynecology clinic. The study group consisted of 75 pregnant women between 27 and 42 weeks of gestation whose diagnosis of membrane rupture was confirmed and amniotic fluid came apparently. The control group consisted of 75 pregnant women between 27 and 42 weeks of gestation who did not have complaints of water break and vaginal discharge, and whose membrane rupture was ruled out. After administering 10 cc 0.9% NaCl to posterior fornix by sterile injector, a total of 6 cc washing fluid was collected. Urea, creatinine and human chorionic gonadotropin were examined on the same day on collected fluid and both groups were compared statistically.