Avrupa Birliği Rekabet Hukuku'nda ayrımcılık yasağı
Prohibition of discrimination in European Union Competition Law
  1. Tez No: 873293
  2. Yazar: AMINAT BISULTANOVA
  3. Danışmanlar: PROF. DR. FUNDA BAŞARAN YAVAŞLAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hukuk, Law
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Ticaret Üniversitesi
  10. Enstitü: Dış Ticaret Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Uluslararası Ticaret ve Ab Hukuku Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Uluslararası Ticaret ve Ab Hukuku Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 238
Özet
Avrupa Birliği Rekabet Hukuku'nda“ayrımcılık yasağı”, etkin ve sağlıklı bir rekabet ortamının sağlanabilmesinin yanı sıra Birliğin amaçları ışığında bir iç pazarın oluşumu için önemli bir kural haline gelmiştir. Rekabet Hukuku'nda genel olarak refah ve tüketicinin korunması hedefleri ön plana atılmakta ancak eşitlik ilkesi rekabet ortamının etkin bir şekilde işleyebilmesi için gereklidir. Çevrimiçi satışların da artması ile beraber eşit bir rekabet ortamının gerekliliği birçok Adalet Divanı ve Komisyon kararı ile gündeme gelmiştir. Dolayısıyla, eşitlik, sadece Birlik içerisinde önemli bir ilke olarak kalmamakta, küreselleşen ticaret alanında da uyulması gereken önemli bir kriter haline gelmiştir. Bu çalışmada, Rekabet Hukuku'nda ayrımcılığın yeri saptanarak Adalet Divanı ve Komisyon kararlarına, doktrin görüşlerine yer verilmiş ve ayrımcılık yasağının rekabet üzerindeki konumu belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
The prohibition of discrimination in the European Union Competition Law has become an important rule for the formation of an internal market in the light of the Union's objectives, as well as providing an effective and healthy competitive environment. In EU Competition Law, welfare and consumer protection objectives are placed at the forefront in general, but the principle of equality is necessary for the competitive environment to function effectively. With the increase in online sales, the necessity of an equal competitive environment has come to the fore with many Court and Commission decisions. Therefore, equality not only remains an important principle within the Union, but also has become an important criterion to be followed in the field of globalizing trade. In this study, the place of discrimination in Competition Law has been determined and the decisions of the Court and Commission, doctrinal views have been included, and the position of the prohibition of discrimination on competition has been determined.