Hsıl hastalarında eksizyonel prosedür sonrası cerrahi sınır pozitifliği ve invaziv kanserle ilişkili faktörler
Factors associated with positive surgical margins and invasive cancer after excisional surgical procedures in patients with hsil
  1. Tez No: 873403
  2. Yazar: ÇAĞLA YILDIRIM VAROL
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. RESUL KARAKUŞ, DOÇ. DR. FİLİZ BİLİR
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Kadın Hastalıkları ve Doğum, Obstetrics and Gynecology
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Kadın Hastalıkları ve Doğum Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 53
Özet
Giriş ve Amaç: Bu çalışmamızda, servikste premalign lezyon şüphesiyle eksizyonel cerrahi prosedür (LEEP ve soğuk bıçak konizasyon) uygulanan hastaların, eksize edilen serviks dokusundaki cerrahi sınır pozitifliğini etkileyebilen klinik, kolposkopik ve histopatolojik durumların değerlendirilmesi ve bu hastalarda invaziv kanser saptanmasına etki eden faktörleri araştırmayı amaçladık. Gereç ve Yöntem: Çalışmamıza, 2020-2024 yılları arasında S.B.Ü Zeynep Kamil Kadın ve Çocuk Hastalıkları Eğitim ve Araştırma Hastanesi jinekoloji ve jinekolojik onkoloji polikliniklerine başvurarak kolposkopik biyopsi yapılan ve servikal biyopsi patoloji sonucu HSIL saptanan ve/veya kolposkopi esnasında alınan ECC patoloji sonucu HSIL saptanan hastalar dahil edildi. Hastaların demografik özellikleri, klinik özellikleri, özgeçmişleri ve patoloji sonuçları (HPV, kolposkopik biyopsi, konizasyon/LEEP, ECC ve smear) retrospektif olarak tarandı ve kayıt altına alındı. Hastaların invaziv karsinom saptanması ve/veya konizasyon işlemi sonucunda alınan cerrahi materyalin patoloji sonucunun cerrahi sınırının pozitif saptanmasında etkili faktörlerin araştırılması planlandı. Bulgular: Çalışmamıza servikal biyopsi sonucu ve/veya kolposkopi esnasında alınan endoservikal küretaj patoloji sonucu HSIL olan 636 hasta dahil edildi. Bu hastalardan 419 hastaya eksizyonel cerrahi prosedür uygulanmış olup, uygulanmayan hastalar çalışmadan çıkartılmıştır. Hastaların yaş ortalaması 37,74 ± 9,14 saptandı. Hastaların vücut kitle indeksi (VKİ) ortalama değeri 28,4±6,22 saptandı. İlk cinsel ilişki yaşı 20,23±2,67 idi. Hastaların 311'i (%74,2) premenopazal, 108 hasta (%25,8) ise postmenopozal dönemde idi. Hastaların 190'ında (%45,3) sigara kullanma öyküsü mevcuttu. Hastaların eksizyonel cerrahi prosedür patoloji sonuçları incelendiğinde 117 (%27,9) hastada cerrahi sınır pozitif, 302 (%72,1) hastada cerrahi sınır negatif saptanmıştır. Cerrahi sınır pozitif ve negatif hasta gruplarının yaşları kıyaslandığında, yaş arttıkça cerrahi sınır pozitifliğinin arttığı saptanmıştır (p:0,037).
Özet (Çeviri)
Introduction: In this study, we aimed to evaluate the clinical, colposcopic, and histopathological conditions that may affect surgical margin positivity in cervical tissues excised from patients undergoing excisional surgical procedures (LEEP and cold knife conization) due to suspected premalignant lesions of the cervix. Additionally, we aimed to investigate the factors that influence the detection of invasive cancer in these patients. Materials and Methods: Our study included patients who presented to the gynecology and gynecologic oncology outpatient clinics of the Zeynep Kamil Women and Children's Diseases Training and Research Hospital between 2020 and 2024, underwent colposcopic biopsy, and were diagnosed with HSIL on cervical biopsy pathology and/or ECC pathology obtained during colposcopy. The demographic characteristics, clinical features, medical histories, and pathological results (HPV, colposcopic biopsy, conization/LEEP, ECC, and smear) of the patients were retrospectively reviewed and recorded. This study aimed to investigate the factors influencing the detection of invasive carcinoma and/or the positivity of surgical margins in the pathology results of surgical material obtained from conization procedures. Results: In total, 636 patients with HSIL on cervical biopsy and/or endocervical curettage pathology obtained during colposcopy were included in our study. Excisional surgical procedures were performed in 419 patients, and those who did not undergo such procedures were excluded from the study. The mean age of the patients was 37.74 ± 9.14 years. The mean body mass index (BMI) was 28.4±6.22. The mean age of first sexual intercourse was 20.23±2.67 years. Among the patients, 311 (74.2%) were premenopausal and 108 (25.8%) were postmenopausal women. A history of smoking was present in 190 (45.3%) patients. When examining the pathological results of the excisional surgical procedures, the surgical margins were positive in 117 (27.9%) patients and negative in 302 (72.1%) patients. Comparing the ages of the patients with positive and negative surgical margins, it was found that the positivity of surgical margins increased with age (p=0.037).