Turgut Özal dönemi ANAP düşünce yapısı (1983-1988)
ANAP thought structure during Turgut Özal period (1983-1988)
- Tez No: 873540
- Danışmanlar: PROF. DR. HASAN BABACAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Tarih, History
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Burdur Mehmet Akif Ersoy Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 110
Özet
Turgut Özal'ın liderliğindeki ANAP dönemi (1983-1993), Türkiye'nin siyasi, ekonomik ve kültürel yapısında belirgin dönüşümler gerçekleştirmiştir. Bu dönemde, liberal ve merkez sağ politikalarla demokratikleşme süreci hızlanmış, çok partili siyasi sistem güçlenmiştir. Bireysel hak ve özgürlüklerin genişletilmesi ve basın özgürlüğünün teşviki, demokrasinin serbest piyasa ekonomisiyle entegrasyonunun bir yansıması olmuştur. Eğitimde reformlar ve özel sektörün rolünün artırılması, sosyal politikalarda önemli gelişmeler olarak öne çıkmıştır. Ekonomik alanda, ANAP, Türkiye'nin liberal ekonomiye geçişini hızlandırarak özelleştirmeler ve dışa açık politikalarla serbest piyasa mekanizmalarını güçlendirmiştir. Bu süreç, ihracat artışı ve yabancı yatırımların teşvik edilmesiyle karakterize edilmiştir. Kültür ve turizm politikalarında da yenilikçi adımlar atılmış, kültürel mirasın korunması ve UNESCO Dünya Mirası Listesi'ne Türk eserlerinin dahil edilmesi gibi başarılar elde edilmiştir. Bu dönemde kültür ve sanat faaliyetleri, uluslararası alanda Türkiye'nin tanıtımına katkı sağlamıştır. Genel olarak, Özal dönemi, Türkiye'nin demokratikleşme, ekonomik liberalizasyon ve kültürel gelişim süreçlerinde bir dönüm noktası olarak kabul edilmektedir, modernleşme sürecine önemli katkılarda bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
The era of ANAP under Turgut Özal's leadership (1983-1993) marked significant transformations in Turkey's political, economic, and cultural structure. This period saw an acceleration in the democratization process and the strengthening of the multi-party political system, driven by liberal and center-right policies. The expansion of individual rights and freedoms, and the promotion of press freedom, were reflections of integrating democracy with a free market economy. Reforms in education and the increased role of the private sector emerged as key developments in social policies. Economically, ANAP fast-tracked Turkey's transition to a liberal economy with privatizations and open economic policies, fortifying free market mechanisms. This phase was characterized by increased exports and the encouragement of foreign investments. Innovative steps were also taken in culture and tourism policies, achieving successes such as the preservation of cultural heritage and the inclusion of Turkish sites in the UNESCO World Heritage List. Cultural and artistic activities during this period significantly contributed to Turkey's international promotion. Overall, Özal's tenure is recognized as a turning point in Turkey's processes of democratization, economic liberalization, and cultural development, making substantial contributions to its modernization journey.