2008-2022 yılları arasında gerçekleşen uçak kazalarının çeşitli özelliklere göre değerlendirilmesi: Web tabanlı bir değerlendirme
Assessment of aircraft accidents occurring between 2008-2022 based on various characteristics: A web-based evaluation
  1. Tez No: 873545
  2. Yazar: ÖMER SOYLU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. AYDIN BÜYÜKSARAÇ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Sivil Havacılık, Civil Aviation
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Disiplinlerarası Afet Eğitimi ve Yönetimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 56
Özet
Uçak kazaları genellikle birden fazla olumsuz durumun bir araya gelmesi ile meydana gelen karmaşık olaylardır. Yaşanan kazaların en üzücü tarafı birçoğunun belirli önlemler alınarak önlenebilecek olmasıdır. Bu çalışmada dünyada yaşanan ölümlü uçak kazalarının belirli faktörler altında incelenmesi ve meydana gelen ölümlü kazalara karşı çözüm önerilerinin sunulması amaçlanmıştır. Bu kapsamda, uçuş kategorisi, kaza uçuş aşaması, uçak hasar durumu, uçak yangın durumu ve havadaki ışık durumlarının uçak kazalarındaki ölümlere olan etkisi incelenmiş ve buna bağlı olarak NTSB verileri yardımı ile risk analizleri gerçekleştirilmiştir. Risk analiz çalışmasında, ölüm ihtimali, şiddeti ve bununla beraber frekansının da kullanıldığı yaklaşımlardan biri olan Fine-Kinney yöntemi kullanılmıştır.
Özet (Çeviri)
Plane crashes are complex events that usually occur with the combination of more than one negative situation. The saddest part of the accidents is that many of them can be prevented by taking certain precautions. In this study, it is aimed to examine the fatal aircraft accidents in the world under certain factors and to offer solutions against the fatal accidents. In this context, the effect of flight category, flight stage, aircraft damage status, aircraft fire status and air light conditions on deaths in aircraft accidents was examined and accordingly, risk analyzes were carried out with the help of NTSB data. In the risk analysis study, the Fine-Kinney method, which is one of the approaches in which the probability of death, severity and frequency are used, was used.