Tip 2 diyabetli hastalarda fibrinojen albumin oranı ile diyabetik retinopati arasındaki ilişki
The relationship between fibrinogen-to-albumin ratio and diabetic retinopathy in patients with type 2 diabetes
- Tez No: 873672
- Danışmanlar: DOÇ. DR. NALAN OKUROĞLU, PROF. DR. ALİ ÖZDEMİR
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: İç Hastalıkları, Internal diseases
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İç Hastalıkları Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 59
Özet
Diyabetes Mellütusun (DM) yaşamı sınırlayan ve tehdit eden birçok mikro ve makrovasküler komplikasyonu olmakla beraber diyabetik retinopati karşılaşılan en sık mikrovasküler komplikasyondur ve gelişmiş ülkelerin çalışma yaşındaki popülasyonunda (20-64 yaş) önde gelen körlük nedenidir. Ayrıca retinopati varlığı diğer mikro ve makrovasküler komplikasyonların gelişimi açısından da önemli bir risk faktörüdür. Diyabetik retinopatinin gelişiminde en önemli önleyici faktörün glisemik kontrol olduğunun bilinmesinin yanında enflamasyonun baskılanması da önleyici olarak düşünülür. Bilindiği üzere fibrinojen bir pozitif akut faz proteinidir ve enflamasyon durumunda serum konsantrasyonu artar, albümin ise tam tersi olarak negatif akut faz proteinidir ve enflamasyon durumunda serum konsantrasyonu azalır. Günümüzde bu iki proteinin ayrı ayrı ve oransal olarak değerlerinin enflamatuvar süreçler ile ilişkili hastalıklarda çalışmaları mevcut olup, bu çalışmada enflamatuvar bir süreç olduğunu bildiğimiz retinopatinin daha önce çeşitli çalışmalarda enflamasyon düzeyiyle ilişkili bulunmuş fibrinojen albümin oranı ile olan ilişkisini araştırmayı ve retinopatiyi öngörmede etkili bir biyobelirteç olarak kullanılabiliritesini göstermek amaçlandı.
Özet (Çeviri)
Diabetes Mellitus (DM) has many life-limiting and threatening micro and macrovascular complications, with diabetic retinopathy being the most commonly encountered microvascular complication and the leading cause of blindness in the working-age population (20-64 years) of developed countries. Moreover, the presence of retinopathy is also a significant risk factor for the development of other micro and macrovascular complications. While the most important preventive factor in the development of diabetic retinopathy is known to be glycemic control, suppression of inflammation is also considered preventive. As is known, fibrinogen is a positive acute phase protein and its serum concentration increases in inflammation, while albumin, on the other hand, is a negative acute phase protein and its serum concentration decreases in inflammation. Currently, there are studies on these two proteins individually and in ratio regarding their values in diseases related to inflammatory processes. In this study, we aimed to investigate the relationship of the fibrinogen-albumin ratio, which has been found related to inflammation levels in various studies, with retinopathy, and to demonstrate its usability as an effective biomarker in predicting retinopathy.