Ticari havayolu pilotlarında beslenme kalitesi ve farkındalığının incelenmesi
Evaluation of nutritional quality and awareness in commercial airline pilots
  1. Tez No: 984252
  2. Yazar: AHMET KAAN YEL
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ŞÜKRÜ HAKAN GÜNDÜZ
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Hava ve Uzay Hekimliği, Air and Space Medicine
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: Gülhane Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Hava ve Uzay Hekimliği Ana Bilim Dalı
Özet
Amaç: Bu çalışmanın amacı Türkiye'deki ticari havayolu pilotlarının beslenme alışkanlıklarını incelemek ve beslenmeye bağlı oluşabilecek hastalıkları önleyerek olası lisans kayıplarını engellemeye çalışmaktır. Gereç ve Yöntem: Çalışmamız kesitsel olarak, pilotlar ve ofis çalışanlarının (kontrol grubu) katılımıyla yapılmıştır. Katılımcıların çevrimiçi anket yoluyla sosyodemografik özellikleri ve mesleki bilgileri sorgulanmış, ardından Akdeniz Diyeti Bağlılık Ölçeği (MEDAS) ve Yeme Farkındalığı Ölçeği (YFÖ-30) uygulanmıştır. Bulgular: Çalışmamızda pilot grubunda 258 kişi ve kontrol grubunda ise 131 kişi yer aldı. Pilot grubu havayolu pilotları 152 kişi ve diğer pilotlar 106 kişi olmak üzere iki gruba ayrılmıştır. Kontrol grubunun %45'i (n=59) erkek, %55'i (n=72) kadındır. Havayolu pilotlarının %88,8'i (n=135) erkek, %11,2'si (n=17) kadındır. Diğer pilotların ise %91,5'i (n=97) erkek, %8,5'i (n=9) kadındır. Tüm gruplar arasında VKİ ve YFÖ-30 puanı arasında anlamlı ilişki bulunamamıştır. Havayolu pilotları kontrol grubuna kıyasla anlamlı olarak daha sık alkol tüketmektedir (p<0,001). Havayolu pilotlarında MEDAS puanı 7 (1-13) iken, diğer pilotlarda 8 (3-12) olarak saptanmıştır. Diğer pilotlarda MEDAS puanı daha yüksektir (p=0,002). Sigara kullanma sıklığı açısından anlamlı bir fark bulunmakta olup, havayolu pilotlarında hiç sigara kullanmayan oranı daha yüksektir (p=0,005). Kısa menzil pilotlarının MEDAS puanı 7 (3–12), uzun menzil pilotlarının ise 6,5 (1–13) olup, aradaki fark anlamlıdır (p=0,014). İki grup arasında YFÖ-30 puanı açısından anlamlı bir farklılık bulunmamaktadır (p=0,692). Sonuç: Çalışmamızda kontrol grubu ile havayolu pilotlarının diyet kalitelerinin benzer olduğunu, ancak havayolu pilotlarının diyet kalitesinin diğer pilotlardan daha düşük olduğunu tespit ettik. Ayrıca uzun menzil pilotlarının yeme farkındalığının kısa menzil pilotları ile benzer olmasına rağmen diyet kalitelerinin daha düşük olduğunu fark ettik. Bu bize, mesleğin getirdiği zorlukların pilotların beslenmesi üzerine olumsuz etki edebileceğini göstermektedir. Kaliteli beslenmemek uzun vadede çeşitli sağlık sorunlarına yol açabilmekte ve pilotların lisans kaybı ile sonuçlanabilmektedir. Bu nedenle ticari havayolu pilotlarına beslenme eğitimi verilmesi ve pilotların yemeklerinin uygun programlara göre hazırlanması pilotların sağlığı ve uçuş güvenliğinin yararına olacaktır.
Özet (Çeviri)
Objective: The aim of this study is to examine the dietary habits of commercial airline pilots in Türkiye and to help prevent potential license loss by reducing nutrition-related diseases. Materials and Methods: This cross-sectional study was conducted with the participation of pilots and office employees (control group). Sociodemographic characteristics and occupational information were collected through an online questionnaire, followed by the administration of the Mediterranean Diet Adherence Screener (MEDAS) and the Mindful Eating Questionnaire (MEQ-30). Results: The study included 258 individuals in the pilot group and 131 individuals in the control group. The pilot group was divided into two subgroups: 152 airline pilots and 106 other pilots. In the control group, 45% (n=59) were male and 55% (n=72) were female. Among airline pilots, 88.8% (n=135) were male and 11.2% (n=17) were female; among other pilots, 91.5% (n=97) were male and 8.5% (n=9) were female. No significant relationship was found between BMI and MEQ-30 scores across any of the groups. Airline pilots consume alcohol significanlt more frequently than the control group (p<0,001). The MEDAS score was 7 (1–13) among airline pilots, whereas it was 8 (3–12) among other pilots. The MEDAS score was significantly higher in the latter group (p = 0.002). A significant difference was also observed in smoking frequency, with airline pilots showing a higher proportion of non-smokers (p = 0.005). Short-haul pilots had a median MEDAS score of 7 (3–12), whereas long-haul pilots had a median score of 6.5 (1–13), and the difference was statistically significant (p = 0.014). No significant difference was found between the two groups in terms of their MEQ-30 scores (p=0.692). Conclusion: In our study, we found that the dietary quality of the control group was similar to that of airline pilots, but airline pilots had lower dietary quality than other pilots. We also observed that although long-haul pilots exhibited similar mindful eating levels to short-haul pilots, their dietary quality was poorer. This suggests that the challenges inherent in the profession may adversely affect pilots' nutrition. Poor dietary quality can lead to various long-term health problems and may result in loss of license. Therefore, providing nutrition education to commercial airline pilots and ensuring that their meals are prepared in accordance with appropriate programs would be beneficial for both pilot health and flight safety.