Sağlık çalışanlarında diyetin asit yükü ve inflamatuvar indeksinin, biyokimyasal parametreler, yeme farkındalığı ve sağlıklı yaşam biçimi üzerine etkisi
Effect of dietary acid load and inflammatory index on biochemical parameters, eating awareness and healthy lifestyle in healthcare workers
- Tez No: 954649
- Danışmanlar: DOÇ. DR. PINAR HAMURCU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Beslenme ve Diyetetik, Nutrition and Dietetics
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Kent Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Beslenme ve Diyetetik Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Beslenme ve Diyetetik Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 162
Özet
Bu çalışma, PRAL ile hesaplanan diyetin asit yükü ve diyet inflamatuvar indeksi (Dİİ) ile sağlık çalışanlarının antropometrik ölçümleri, kan basıncı düzeyleri, biyokimyasal parametreleri, yeme farkındalığı, fiziksel/mental sağlık parametreleri, uyku, fiziksel aktivite, alkol/sigara kullanımı gibi sağlıklı yaşam biçimi davranışları arasındaki ilişkileri değerlendirmek amaçlanmıştır. Kesitsel ve tanımlayıcı tipte olan çalışma, İstanbul Bağcılar Eğitim ve Araştırma Hastanesi'nde, Mart-Mayıs 2024 tarihlerinde, 220 sağlık çalışanı ile yürütülmüştür. Katılımcılara Genel Bilgiler Formu, 24 Saatlik Besin Tüketim Kaydı, SF-12 Yaşam Kalitesi Ölçeği (SF-12), REZZY Yeme Bozuklukları Ölçeği ve Dört Faktörlü Yeme Farkındalığı Ölçeği (4F-YFÖ) yüz yüze görüşme yöntemiyle uygulanmıştır. Katılımcıların antropometrik ve kan basıncı ölçümleri araştırmacı tarafından alınmış, biyokimyasal parametreleri ise retrospektif olarak sağlık dosyalarından temin edilmiştir. 24 Saatlik Besin Tüketim Kayıtları BeBİS 9 ile analiz edilerek PRAL ve Dİİ hesaplanmıştır. Katılımcıların %40,45'i kadın, yaş ortalaması 29,70±6,36 yıl ve BKİ ortalaması 23,24±3,37 kg/m2 'dır. PRAL ortalaması 9,19±17,87 mEq/gün olan sağlık çalışanlarının %70,91'inin diyeti baz oluşturma potansiyeline sahiptir. Katılımcıların Dİİ ortalaması -0,79±3,55 puandır. Kadın sağlık çalışanlarının PRAL (p0,05). Sonuç olarak diyetin asiditesi ve inflamatuvar yükü arasında ilişki olmasına rağmen; bu değerlerin yaşam biçimi davranışları ve psikolojik parametreler üzerinde belirgin etkisinin olmadığı belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
This study aimed to evaluate the relationship between dietary acid load, assessed via Potential Renal Acid Load (PRAL), and Dietary Inflammatory Index (DII), with healthcare workers' anthropometric measurements, blood pressure, biochemical parameters, mindful eating, physical/mental health indicators, sleep, physical activity, and alcohol/smoking habits. This cross-sectional and descriptive study was conducted with 220 healthcare professionals at Istanbul Bagcilar Training and Research Hospital between March and May 2024. Data were collected using a General Information Form, 24-Hour Dietary Recall, the 12-Item Short Form Health Survey (SF-12), REZZY Eating Disorder Scale, and the Four-Factor Mindful Eating Questionnaire (4F-MEQ), through face-to-face interviews. Anthropometric and blood pressure measurements were taken by the researcher, and biochemical data were retrieved retrospectively from medical records. Dietary data were analyzed using BeBIS 9 software, and PRAL and DII scores were calculated. Of the participants, 40.45% were female. The mean age was 29.70±6.36 years, and the mean BMI was 23.24±3.37 kg/m². The mean PRAL was 9.19±17.87 mEq/day, and 70.91% had diets with a net base-producing potential. The mean DII was -0.79±3.55. PRAL was significantly higher among females (p0.05). In conclusion, although dietary acid load and inflammatory potential were interrelated, these indices showed no significant impact on lifestyle behaviors or psychological outcomes among healthcare workers.