Tekvandoculara uygulanan 8 haftalık core egzersiz programlarının bazı fiziksel ve fizyolojik parametreler üzerine etkisi
The effect of 8 week core exercise programs applied to taekwondo athletes on some physi̇cal and physi̇ologi̇cal parameters
  1. Tez No: 873701
  2. Yazar: TALHA GÜNTÜRK
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ALİ TATLICI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Spor, Sports
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Selçuk Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 60
Özet
Bu araştırmanın amacı, tekvandoculara uygulanan 8 haftalık core egzersiz programlarının bazı fiziksel ve fizyolojik parametreler üzerindeki etkisini tespit etmektir. Araştırma ön test ve son test, deney-kontrol gruplu yarı deneysel modellerden eşleştirmeli desen kullanılarak yürütülmüştür. Araştırmanın örneklemini Tulpar 2023 Spor Kulübü'ne devam eden 20 erkek tekvando sporcusundan oluşan deney grubuyla, düzenli antrenman programında yer almayan 10 erkek katılımcıdan oluşan kontrol grubu oluşturmaktadır. Gruplar; Tekvando Grubu (TG), Core Egzersiz Grubu (CEG), Kontrol Grubu (KG) olarak adlandırılmıştır. Her grupta 10 katılımcı olacak şekilde toplamda 30 katılımcı (yaş 11-13 yıl) çalışmaya katılmıştır. Ön ve son testlerde gerekli ölçümleri yapmak için 30 Saniye Mekik Testi, Wall Squat Testi, 20 Metre Sürat Testi, Dikey Sıçrama Ölçümü, T-Çeviklik Testi kullanılmıştır. Katılımcılara ön test ilk antrenmandan 3 gün önce uygulanmıştır. Ön testten sonra CEG'deki katılımcılara 8 hafta boyunca tekvando antrenmanı sonrasında 25-30 dk belirlenmiş planlı core egzersiz antrenmanı programı uygulanmıştır. TG'deki katılımcılara yalnızca tekvando antrenmanı programı uygulanmıştır. KG'deki katılımcılar tekvando ve core egzersiz antrenmanı programına katılmayan bireylerdir. Egzersiz ve antrenman programının bitiminden 3 gün sonra, ilk sırası değişmeden bütün ölçümler aynı gün, saat ve şekilde alınarak gruplara son test uygulanmıştır. Ön ve son testi arasında istatistiksel fark olup olmadığını tespit edebilmek için, SPSS programı kullanılarak iki yönlü ANOVA testi uygulanmıştır. Araştırmada gündelik yaşamında spora yer vermeyen katılımcıların (KG) performansında herhangi bir gelişim gözlenmezken, gündelik yaşamında spora yer veren katılımcıların (TG ve CEG) performanslarında ve gelişim düzeylerinde artışın görüldüğü tespit edilmiştir. Fakat core egzersiz uygulanan katılımcıların (CEG) ölçülen bazı parametrelerde (30 saniye mekik, Wall squat ve dikey sıçrama) diğer gruplara kıyasla daha iyi gelişim gösterdiği gözlenmiştir. Araştırmada ulaşılan sonuçlara dayanarak tekvando yapan sporcuların antrenmanlarına core egzersizlerin eklenmesinin, bu sporcuların performansları ve gelişim düzeyleri üzerinde olumlu etkisinin olabileceği söylenebilir.
Özet (Çeviri)
The aim of this research is to determine the effects of an 8-week core exercise program applied to taekwondo athletes on some physical and physiological parameters. The research was conducted using a pre-test and post-test, quasi-experimental design with matched pairs and experimental-control groups. The sample of the research consists of the experimental group of 20 male taekwondo athletes from Tulpar 2023 Sports Club and the control group of 10 male participants who do not participate in a regular training program. The groups are named as Taekwondo Group (TG), Core Exercise Group (CEG), and Control Group (CG). A total of 30 participants (aged 11-13 years) took part in the study, with 10 participants in each group. The 30-Second Sit-Up Test, Wall Squat Test, 20-Meter Sprint Test, Vertical Jump Measurement, and T-Agility Test were used to take the necessary measurements in the pre-tests and post-tests. The pre-test was applied to the participants 3 days before the first training session. After the pre-test, a planned core exercise training program lasting 25-30 minutes was applied to the participants in the CEG for 8 weeks following the taekwondo training sessions. Only the taekwondo training program was applied to the participants in the TG. The participants in the CG did not participate in the taekwondo or core exercise training programs. Three days after the end of the exercise and training program, all measurements were taken on the same day, time, and manner, and the post-test was applied to the groups. To determine whether there was a statistical difference between the pre-test and post-test, a two-way ANOVA test was applied using the SPSS program. In the research, it was observed that there was no improvement in the performance of participants who did not include sports in their daily lives (CG), while there was an increase in the performance and development levels of participants who included sports in their daily lives (TG and CEG). However, it was observed that participants who performed core exercises (CEG) showed better improvement in some measured parameters (30-second sit-up, Wall squat, and vertical jump) compared to other groups. According to the results obtained in the research, it can be said that adding core exercises to the training of taekwondo athletes may have a positive impact on the performance and development levels of these athletes.