İş arama tecrübelerinin arayanların bakış açısıyla bir incelemesi: Ankara ili sosyoloji mezunları örneği
An examination of job search experiences from the perspective of the seekers: The sample of sociology graduates in Ankara
  1. Tez No: 873813
  2. Yazar: HİLAL KARTAL
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ HAKKI KALAYCI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Sosyoloji, Sociology
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çankırı Karatekin Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sosyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 154
Özet
Modern çağın en ciddi sorunlarından biri, gençlerin iş imkanlarından yeterince faydalanmamalarıdır. Bu işsizlik durumu sadece belirli bir bölgeyi değil, tüm bir ülkeyi etkilemektedir. Özellikle dezavantajlı gruplar, işsizlik sorunundan diğerlerine göre daha fazla etkilenmektedir. Bu nedenle işsizlik, küresel bir sorun haline gelmiştir. Türkiye'de gençlerin sayıca fazla olması, işsizlik sorununu daha da karmaşık hale getirmektedir. Sosyoloji mezunları (25-35 yaş arası) gençlerin, iş gücü piyasasına girişte bir dizi sorunla karşılaşmakta ve bu sorunlarla başa çıkmaya çalışmaktadırlar. Sosyoloji mezunu gençlerin, eğitim ve deneyim kazanma amacıyla düşük ücretli işlerde çalışmak zorunda kalmaları ve bu işlerin sona erdiğinde işverenler tarafından terk edilmeleri gibi durumlar, bu çalışmada özenle ele alınmıştır. Modern çağda toplumsal dayanışmanın azaldığı, iş bölümünün zayıfladığı ve toplumsal uyumluluktan ziyade çatışmanın öne çıktığı bir dönemde yaşadığımız görülmektedir ve bu durum bu çalışma içinde sosyolojik olarak incelenmiştir. Bu bağlamda, Ankara ilindeki sosyoloji mezunu gençlerin (25-35 yaş aralığı) iş bulma deneyimleri, kişisel, mesleki ve ekonomik açıdan incelenmiş olup derinlemesine görüşmeler gerçekleştirilmiştir. Bu araştırmada nitel araştırma yöntemi tercih edilmiştir. Araştırma verilerinin değerlendirilmesi sonucunda sosyoloji bölümünde, iş piyasasına yönelik pratik deneyimlerin yetersiz olduğu ve mezuniyet sonrasında işverenler tarafından deneyimsiz olarak algılandığı tespit edilmiştir. Mezunlar, okul dışında aldıkları sertifikalar ve çeşitli belgelerin iş yaşamına katkı sağlamadığını, sadece boş zamanlarını doldurduğunu ifade etmişlerdir. Sosyoloji mezunu gençler, kendi bölümleriyle ilgili işlere girememenin etkisiyle, daha geniş kariyer fırsatları sunan farklı alanlara yönelmeye çaba sarf etmektedirler. Bu bağlamda sosyoloji mezunu gençlerin işe girememesi sonucunda çeşitli psikolojik ve bedensel sorunlar ile karşılaşmaktadır. Günümüz koşullarında eğitimli olmanın yeterli olmadığı ve deneyimlerin önemli olduğu da vurgulanmaktadır. Son olarak, sosyoloji bölümünün mezunlara ne gibi katkılar sağladığı, tecrübe ve deneyimlerin nasıl kazanılabileceğine dair bilgiler de ele alınmıştır.
Özet (Çeviri)
One of the most serious problems of the modern era is that young people do not make enough use of job opportunities. This unemployment situation affects not only a certain region, but an entire country. Especially disadvantaged groups are affected by the unemployment problem more than others. For this reason, unemployment has become a global problem. The fact that there are a large number of young people in Turkey makes the unemployment problem even more complicated. Sociology graduates (between the ages of 25 and 35) young people face a number of problems when entering the labor market and are trying to cope with these problems. Dec. Situations such as the fact that young people with sociology degrees are forced to work in low-wage jobs in order to gain education and experience, and are abandoned by employers when these jobs end, have been carefully considered in this study.In the modern era, it is seen that we are living in a period when social solidarity is decreasing, the division of labor is weakening, and conflict stands out rather than social harmony, and this situation has been examined sociologically in this study. In this context, the job finding experiences of sociology graduates of young people (December 25-35 years old) in Ankara province were examined from personal, professional and economic points of view and in-depth interviews were conducted. Qualitative research method has been preferred in this research. As a result of the evaluation of the research data, it has been determined that the practical experiences of the sociology department towards the job market are insufficient and that they are perceived as inexperienced by employers after graduation.Graduates have stated that the certificates and various documents they received outside of school do not contribute to their business life, but only fill their free time. Young people with sociology degrees, due to the inability to get jobs related to their departments, are making efforts to move to different fields that offer wider career opportunities. In this context, sociology graduates face various psychological and physical problems as a result of the inability of young people to get a job. It is also emphasized that being educated is not enough in today's conditions and that experiences are important. Finally, information about what kind of contributions the sociology department provides to graduates, how experience and experiences can be gained, has also been discussed.