65 yaş üstü kırılgan bireylere bakım verenlerde bakıma hazır oluşluk, bakım yükü ve yaşam kalitesi arasındaki ilişkinin aktör partner karşılıklı bağımlılık modeline göre incelenmesi
Relationships between caregiving readiness, caregiving burden, and quality of life according to the actor partner interdependence model among caregivers of frail older individuals
- Tez No: 873863
- Danışmanlar: PROF. DR. LEYLA ÖZDEMİR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hemşirelik, Nursing
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Hemşireliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Hemşirelik Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 108
Özet
Bu araştırma, 65 yaş üstü kırılgan hastaya bakım verenlerde bakıma hazır oluşluk, bakım yükü ve yaşam kalitesi arasındaki ilişkileri Aktör Partner Karşılıklı Bağımlılık Modeline (APKBM) göre incelemek amacıyla yürütülmüştür. Araştırmaya 65 kırılgan birey ve 65 bakım veren dahil edilmiştir. Araştırma verileri 65 yaş üstü bireyler için; Tanıtıcı Bilgi Formu, Edmonton Kırılganlık Ölçeği, Bakım Bağımlılığı Ölçeği, 65 yaş üstü bireylere bakım verenler için; Bakım Veren Tanıtıcı Bilgi Formu, Bakım Vermeye Hazır Oluşluk Ölçeği, Zarit Bakım Verme Yükü Ölçeği (ZBYÖ) ve Kısa Form-36 (SF-36) kullanılarak toplanmıştır. Verilerin analizinde; Aktör Partner Karşılıklı Bağımlılık Modeli için oluşturulan teorik modelde, ölçekler arası ilişkilerde yol analiz tekniği kullanılmıştır. Araştırma sonuçlarına göre; Edmonton Kırılganlık Ölçeği toplam puan ortalamaları 9,89 (Q1-Q3: 9-11), Bakım Bağımlılığı Ölçeği puan ortalamaları 48,84 (Q1-Q3: 34-65), Bakım Vermeye Hazır Oluşluk Ölçeği puan ortalamaları 23,01 (Q1-Q3: 18-29), Zarit Bakım Verme Yükü Ölçeği puan ortalamaları 42,56 (Q1-Q3: 28-56) olarak bulunmuştur. Bakım verenlerin yaşam kalitesi puan ortalaması en düşük emosyonel rol güçlüğü (39,46 puan), en yüksek fiziksel fonksiyon (74,38 puan) alt boyuttadır.
Özet (Çeviri)
This study aimed to investigate the relationship between caregiving readiness, caregiving burden, and quality of life among caregivers of frail older individuals using the Actor Partner Interdependence Model (APIM). Totally 65 older adults and 65 caregivers were included to the study. Data were collected using the Edmonton Frail Scale, Caregiver Burden Scale, and Short Form-36 for older adults aged 65 and above, and Caregiver Information Form, Caregiving Readiness Scale, Zarit Caregiver Burden Scale (ZCBS), and Short Form-36 for caregivers. Path analysis was used to analyze the interrelationships among the scales based on the theoretical model of the APIM (Actor Partner Interdependence Model). According to the study findings, the mean scores for the Edmonton Frail Scale, Caregiver Burden Scale, Caregiving Readiness Scale, and Zarit Caregiver Burden Scale were determined to be 9,89 (Q1-Q3: 9-11), 48,84 (Q1-Q3: 34-65), 23,01 (Q1-Q3: 18-29), and 42,56 (Q1-Q3: 28-56) respectively. The mean quality of life score for caregivers was lowest in emotional role functioning (39,49 points) and highest in physical functioning (74,38 points).