Termal konaklama tesislerinde misafirlerin memnuniyet düzeylerini belirlemeye yönelik bir araştırma: Diyarbakır ili örneği'
A study to determine the satisfaction levels of the guests in thermal accommodation facilities: The case of Diyarbakir province'
- Tez No: 874289
- Danışmanlar: PROF. DR. LOKMAN TOPRAK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Turizm, Tourism
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Mardin Artuklu Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Turizm İşletmeciliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Sağlık Turizmi (Disiplinlerarası) Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 96
Özet
Turizm destinasyonlarına yönelik memnuniyetin artması destinasyonlara rekabet avantajı sağlamaktadır. Müşteri memnuniyetinin sağlanabilmesi için uygun şartların oluşturulması gerekmektedir. Müşteri memnuniyeti destinasyonun tekrar ziyaret edilmesinde ve tavsiye edilmesinde önemli rol oynamaktadır. Dolayısıyla bir destinasyonu ziyaret eden turistlerin memnuniyet düzeylerini ölçmek önemli hale gelmektedir. Bu kapsamda araştırmada, Diyarbakır Çermik'te bulunan termal konaklama işletmelerinde konaklayan müşterilerin memnuniyet düzeylerini belirlemek amaçlanmıştır. Araştırmada nicel araştırma yöntemi kullanılmıştır. Araştırmanın bulguları Diyarbakır Çermik termal konaklama işletmelerini ziyaret eden 300 katılımcıdan anket tekniği ile elde edilmiştir. Elde edilen veriler SPSS (Statistical Package for the Social Sciences) programı kullanılarak analiz edilmiştir. Yapılan analizler sonucunda, katılımcıların Diyarbakır Çermik'te bulunan termal konaklama işletmelerine yönelik memnuniyet düzeylerinde termal imkânlar en yüksek değerlere sahip ifadeler olmuştur. Ayrıca bağımlı değişken olan müşteri memnuniyeti ile bağımsız değişkenler arasındaki ilişki olup olmadığını ortaya çıkarmak için korelasyon analizi yapılmıştır. Yapılan korelasyon analizi sonucunda, bağımlı ve bağımsız değişkenler arasında pozitif anlamlı bir ilişki bulunmuştur. Son olarak, bağımlı değişken olan müşteri memnuniyetinin bağımsız değişkenler üzerindeki etkisini ölçmeye yönelik olarak regresyon analizi yapılmıştır. Bu analiz sonucunda ise sadece müşteri memnuniyeti ile fiziki imkânlar arasında negatif bir ilişki söz konusudur
Özet (Çeviri)
Ensuring customer satisfaction for tourism destinations creates a competitive advantage. Appropriate conditions must be created in order to ensure customer satisfaction. Customer satisfaction plays an important role in re-preferring and recommending the destination. Therefore, it becomes important to measure the satisfaction levels of tourists visiting a destination. In this context, it was aimed to determine the satisfaction levels of customers staying in thermal accommodation establishments in Diyarbakır Çermik. Quantitative research method was used in the research. The findings of the research were obtained by questionnaire technique from 300 participants who visited Diyarbakır Çermik thermal accommodation establishments. The obtained data were analyzed using the analysis program. As a result of the analysis, The highest satisfaction in the perceptions of the participants towards the thermal accommodation establishments in Diyarbakır Çermik was the thermal facilities. In addition, correlation analysis was conducted to reveal whether there is a relationship between customer satisfaction, which is the dependent variable, and the independent variables. As a result of the correlation analysis, a positive and significant relationship was found between the dependent and independent variables. Finally, regression analysis was conducted to measure the effect of customer satisfaction, which is the dependent variable, on the independent variables. As a result of this analysis, there is only a negative relationship between customer satisfaction and physical facilities. Correlation analysis was conducted to reveal whether there is a relationship between customer satisfaction, which is the dependent variable, and the independent variables.