Ortaokul öğrencilerine atasözlerinin öykülerle öğretiminin akademik başarıya ve öğrenilenlerin kalıcılığına etkisi
The effect of teaching secondary students' projects with stories on academic success and permanentity of learned
- Tez No: 874288
- Danışmanlar: PROF. DR. OSMAN MERT
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Atatürk Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sosyal Bilgiler ve Türkçe Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Türkçe Eğitimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 135
Özet
Amaç: Bu araştırmanın amacı, ortaokul öğrencilerine atasözlerinin öykülerle öğretiminin akademik başarıya ve öğrenilenlerin kalıcılığına etkisini araştırmaktır. Yöntem: Bu araştırmada karma yöntemin eşzamanlı iç içe geçmiş deseni kullanılmıştır. Çalışmada ilk önce nitel yöntem kullanılarak Türkçe ders kitaplarında yer alan atasözleri tespit edilmiş daha sonra atasözlerinin öğretiminde öykü yönteminin etkililiğini araştırmak amacıyla deney ve kontrol grubu oluşturularak nicel veriler toplanmıştır. Araştırmanın veri kaynaklarını, ikisi MEB yayınlarına birisi ise Özgün yayınlarına ait üç Türkçe ders kitabı oluşturmaktadır. Araştırmanın çalışma grubunu ise 28 öğrenciden oluşan deney grubu ve 28 öğrenciden oluşan kontrol grubu oluşturmaktadır. Araştırmada nitel verileri toplamak için doküman incelemesi; nicel verileri toplamak için de Atasözleri Başarı Testi kullanılmıştır. Nitel verilerin analizinde betimsel analiz kullanılmıştır. Nicel veriler ise SPSS 26.0 paket programı kullanılarak analiz edilmiştir. Parametrik testlerden deney ve kontrol gruplarının karşılaştırılmasında Bağımsız Örneklem t testi, grupların ön test ve son test puanları arasında anlamlı derecede fark olup olmadığını belirlemek için de Tek Faktörlü Kovaryans Analizi kullanılmıştır. Bulgular: İncelenen üç Türkçe ders kitabında toplam 37 atasözüne rastlanmıştır. Özgün yayınlarına ait kitapta Türkçe ders kitabında 23, MEB (2019a) yayınlarına ait ilk kitapta 10, MEB (2019b) yayınlarına ait ikinci kitapta ise 4 atasözü bulunmaktadır. Türkçe ders kitaplarında bulunan 37 atasözünden 16'si metin içinde 21'i etkinliklerin içinde geçtiği belirlenmiştir. Çalışmanın yapıldığı deney ve kontrol grubu öğrencilerinin hem ön test ve son test hem de son test ve kalıcılık testi puanları arasında anlamlı bir farklılık olduğu görülmüştür. Sonuçlar: Bu çalışma sonucunda atasözlerinin öykülerle öğretiminin akademik başarıya ve öğrenilenlerin kalıcılığına etkisini olumlu yönde etkilediği sonucuna ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
Purpose: The aim of this study is to investigate the effect of teaching proverbs to middle school students with stories on academic achievement and retention of what is learned. Method: In this study, the exploratory design of the mixed method model was used. In the study, firstly, the proverbs in Turkish textbooks were identified by using qualitative method and then quantitative data were collected by forming experimental and control groups in order to investigate the effectiveness of the story method in teaching proverbs. The data sources of the study consisted of three Turkish course book, two of which belonged to MEB publications and one of which belonged to Özgün publications. The study group of the research consisted of an experimental group of 28 students and a control group of 28 students. Document analysis was used to collect qualitative data and Proverbs Achievement Test was used to collect quantitative data. Descriptive analysis was used to analyze qualitative data. Quantitative data were analyzed using SPSS 26.0 package program. Among the parametric tests, Independent Sample t test was used to compare the experimental and control groups, and One-Factor Analysis of Covariance was used to determine whether there was a significant difference between the pre-test and post-test scores of the groups. Findings: A total of 37 proverbs were found in the three Turkish course books analyzed. There are 23 in the Turkish course books of Özgün publications, 10 in the first book of MEB (2019a) publications, and 4 in the second book of MEB (2019b) publications. Of the 37 proverbs in the Turkish course books, 16 were found in the text and 21 were found in the activities. It was observed that there was a significant difference between the pre-test and post-test, post-test and retention test scores of the experimental and control group students. Conclusions: As a result of this study, it was concluded that teaching proverbs with stories positively affected academic achievement and retention of what was learned.