Yaratıcı müzik stratejisinin ortaokul öğrencilerinin müzik performansı öz yeterliklerine ve müzik ders dirençlerine etkisinin incelenmesi: Bir karma yöntem çalışması
Examining the effect of creative music strategy on secondary school students' music performance self-efficacy and music lesson resistance: A mixed method study
- Tez No: 874322
- Danışmanlar: DOÇ. DR. CENK AKAY
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Müzik, Education and Training, Music
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Mersin Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Eğitim Programları ve Öğretim Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 251
Özet
Araştırmanın amacı; yaratıcı müzik stratejisinin ortaokul öğrencilerinin müzik performansı öz yeterliklerine ve müzik dersine karşı dirençlerine olan etkisini incelemektir. Araştırma karma yöntem/deneysel desen olarak gerçekleştirilmiştir. Araştırmada veri toplama araçları olarak açık uçlu soru formları, odak grup görüşme formları, gözlem formları, müzik performansı öz yeterlik ölçeği, müzik dersi direnç ölçeği kullanılmıştır. Müzik performansı öz yeterlik ölçeği araştırma kapsamında geliştirilmiştir. Araştırmanın analiz çalışmalarında ölçek geliştirme aşamasında AFA, DFA çalışmaları yapılmış; nicel veriler için betimleyici istatistikler belirtilmiş ve deneysel çalışma kapsamında karışık ölçümlerde iki yönlü varyans analizi gerçekleştirilmiştir. Nitel veriler için içerik analizi, betimsel analiz ve gözlem formları kapsamında araştırmacı gözlemleri ile görüşleri kullanılmıştır. Yapılan analizler sonucunda; ortaokul öğrencilerinin müzik dersine yönelik olumsuz deneyimler gerçekleştirdiği; müzik dersine karşı direnç davranışları oluşturup müzik performansı öz yeterliklerinde problem olduğu; öğrencilerin ders sürecine etkin katılımını sağlayıp yaratıcı becerilerini ortaya çıkarabilen bir öğretim yöntem-teknik-stratejiden yararlanılması gerekildiği; deneysel işlem süreci sırasında iken deney grubundaki öğrencilerin yaratıcı müzik stratejisi uygulamasını benimsemeye ve müzik dersine karşı direnç davranışları ile müzik performansı öz yeterliklerinde değişimlerin oluşmaya başladığı; deney grubundaki öğrencilerin müzik performansı öz yeterliklerinde, müzik dersine karşı dirençlerinde yüksek ve anlamlı bir farklılık oluşturduğu; deney grubunun müzik performansı öz yeterliklerinin, kontrol grubunun müzik performansı öz yeterliklerine göre anlamlı derecede farklılaştığı; deney grubunun müzik dersine karşı dirençlerinin, kontrol grubunun müzik dersine karşı dirençlerine göre anlamlı derecede farklılaşmadığı, sonuçlarına ulaşılmıştır. Yaratıcı müzik stratejisinin deney grubunda oluşturmuş olduğu etkinin nasıl, neyden kaynaklandığına yönelik yapılan incelemeler sonucunda öğrencilerin uygulama sayesinde çekingenlik, kendine güvenmeme, kaygı vb. sorunları ortadan kaldırdığı; kendilerine güven, inanç geldiği; iyi bir performans gösterdikleri; derse ilgi gösterip etkin katılım gerçekleştirdiği; yaratıcı becerilerini geliştirerek besteler yarattığı görüşlerini sunarak oluşan etkinin sebeplerini belirtmiştir.
Özet (Çeviri)
The aim of the study is to examine the effect of creative music strategy on middle school students' music performance self-efficacy and their resistance to music lessons. The research was conducted as a mixed method/experimental design. Open-ended questionnaires, focus group interview forms, observation forms, music performance self-efficacy scale, music lesson resistance scale were used as data collection tools. Music performance self-efficacy scale was developed within the scope of the research. In the analysis studies of the research, EFA and CFA studies were conducted at the scale development stage; descriptive statistics were specified for quantitative data and two-way analysis of variance in mixed measures was performed within the scope of the experimental study. For qualitative data, content analysis, descriptive analysis and researcher observations and opinions were used within the scope of observation forms. As a result of the analyses, it was concluded that middle school students had negative experiences towards music lesson; they had resistance behaviors against music lesson and had problems in their music performance self-efficacy; a teaching method-technique-strategy that can enable students to participate effectively in the lesson process and reveal their creative skills should be used; during the experimental process, students in the experimental group started to adopt the creative music strategy application and changes began to occur in their resistance behaviors against music lesson and music performance self-efficacy; the music performance self-efficacy of the students in the experimental group created a high and significant difference in their resistance to music lesson; the music performance self-efficacy of the experimental group differed significantly compared to the music performance self-efficacy of the control group; the resistance of the experimental group to music lesson did not differ significantly compared to the resistance of the control group to music lesson. As a result of the examinations on how and what caused the effect of the creative music strategy in the experimental group, it was concluded that the students eliminated the problems such as shyness, lack of self-confidence, anxiety, etc. thanks to the application; they gained self-confidence and belief in themselves; they showed a good performance; they showed interest in the lesson and participated effectively; they developed their creative skills and created compositions.