Rekreatif etkinliklere katılan bireylerin sağlık inancı ve akış deneyimi ilişkisinin incelenmesi
Examining the relationship between health beliefs and flow experience of individuals participating in recreational activities
  1. Tez No: 874419
  2. Yazar: NADİR DEMİR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. PINAR GÜZEL GÜRBÜZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Spor, Sports
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Manisa Celal Bayar Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Rekreasyon Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Rekreasyon
  13. Sayfa Sayısı: 86
Özet
Bu araştırmanın amacı İzmir ilinde ikamet eden 18 yaş üzeri bireylerin katıldıkları rekreatif etkinliklerden elde ettikleri sağlık inancının ve etkinliğe bağlı olarak şekillenen akış deneyiminin incelenmesidir. Yapılan araştırmada nicel araştırma yöntemi kullanılmış olup, ilişkisel tarama modeli esas alınmıştır. Araştırmaya katılan örneklem grubundan toplam 318 adet veri elde edilmiştir. Katılımcılara öncelikle gönüllü onam formunu onaylatılmış olup, ardından 6 adet demografik bilgi sorusu ve akış deneyimini oluşturan 9 soruluk bir anket, 21 sorudan ve algılanan ciddiyet, algılanan engeller, fiziksel yarar, psikososyal yarar ve öz etkililikten oluşan toplam 5 alt boyut içeren sağlık inancı ölçeğini cevaplamaları istenmiştir. Araştırmanın verileri SPSS Statistics 27.0 programı ile analiz edilmiştir. Çalışma sonucunda elde edilen bulgular kapsamında rekreatif etkinliklere katılan 18 yaş üzeri bireylerin sağlık inancı ile cinsiyet, eğitim düzeyi, haftalık serbets zaman süreleri üzerinde anlamlı farklılık bulunmazken, yaş değişkenine, serbest zaman değerlendirme durumu değişkenine ve etkinliklere katılma sebebi değişkenlerine göre analmlı farklılık bulunmuştur. Aynı çalışmada akış deneyiminin cinsiyet değişkenine göre farklılık gösterdiği tespit edilirken, yaş, eğitim durumu ve haftalık serbest zaman süreleri değişkenlerine göre anlamlı bir farklılık bulunmamıştır. Akış deneyimi özelinde serbest zaman değerlendirme durumu değişkeninde anlamlı farklılığa rastlanmıştır. İki değişken arasındaki korelasyon değerine göre akış deneyiminin sağlık inancı üzerinden pozitif ve orta şiddette bir etkiye sahip olduğu anlaşılmaktadır. Bu ilişki için hesaplanan t değeri 7,445 ve p değeri 0,000'dır. Bu da akış deneyiminin sağlık inanacı üzerindeki etkisinin istatikstiksel olarak oldukça güçlü ve anlamlı olduğunu ifade etmektedir. Rekreatif etkinlik sırasında yaşanan akış deneyiminin, bireylerin sağlıkla ilgili inançlarını önemli ölçüde etkileyebileceğini ve bu tür etkinliklerin sağlık inançlarını güçlendirmede önemli bir rol oynayabileceği düşünülmektedir.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to examine the health beliefs of individuals over the age of 18 residing in Izmir province from the recreational activities they participate in and the flow experience shaped depending on the activity. Quantitative research method was used in the research and the relational survey model was taken as basis. A total of 318 data were obtained from the sample group participating in the study. The participants were first asked to approve the voluntary consent form, and then they were asked to answer 6 demographic information questions, a 9-question questionnaire that constitutes the flow experience, and a health belief scale consisting of 21 questions and a total of 5 sub-dimensions consisting of perceived seriousness, perceived barriers, physical benefit, psychosocial benefit and self-efficacy. The data of the study were analyzed with SPSS Statistics 27.0 program. Within the scope of the findings obtained as a result of the study, there was no significant difference between the health beliefs of individuals over the age of 18 participating in recreational activities and gender, education level, weekly free time duration, while there was a significant difference according to age variable, free time evaluation status variable and reason for participating in activities. In the same study, flow experience was found to differ according to the gender variable, while no significant difference was found according to the variables of age, educational level and weekly free time duration. A significant difference was found in the variable of leisure time evaluation status specific to the flow experience. According to the correlation value between the two variables, it is understood that the flow experience has a positive and moderate effect on health beliefs. The t value calculated for this relationship is 7.445 and the p value is 0.000. This means that the effect of flow experience on health beliefs is statistically quite strong and significant. It is thought that the flow experience during recreational activities can significantly affect individuals' health beliefs and that such activities can play an important role in strengthening health beliefs.