Çocuklarda processus clinoideus anterior'un büyüme dinamiğinin incelenmesi
Evaluation of the growth dynsmics of processus clinoideus anterior in children
  1. Tez No: 874418
  2. Yazar: EMEK ÖYKÜ YILDIZOĞLU
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ORHAN BEGER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Anatomi, Anatomy
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gaziantep Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Anatomi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 44
Özet
Bu çalışmada, yaşla birlikte çocuklarda processus clinoideus anterior'un (PCA) morfolojisindeki değişimi incelemek amaçlandı. Çalışmaya, 1-18 yaş arası 180 çocuğun (90 erkek / 90 kadın) bilgisayarlı tomografi görüntüleri dahil edildi. PCA'nın uzunluğu (PCA-U), genişliği (PCA-G) ve açısı (PCA-A) ile PCA'nın optik strut'a (OS) olan mesafesi (M-PCA-OS) ölçüldü. PCA pnömatizasyonve OS lokalizasyon tipleri not edildi. PCA-U, PCA-G,PCA-A ve M-PCA-OS sırasıyla 12.34±2.29 mm, 4.52±1.03 mm, 26.26±4.30° ve 5.10±1.12 mm olarak ölçüldü. 30 (%8.3) tarafta PCA pnömatizasyonu tespit edildi. 360 tarafın %91.7'sinde Tip 0, %2.5'inde Tip 1, %3.6'sında Tip 2 ve %2.2'sinde Tip 3 olmak üzere pnömatizasyona ilişkin 4 tip gözlendi. OS lokasyon tiplerine göre 360 tarafın %3,6'sında Tip C, %51,7'sinde Tip D ve %44,7'sinde Tip E olmak üzere üç konfigürasyon gözlendi. PCA-U, PCA-G ve M-PCA-OS için lineer fonksiyonlar sırası ile y = 9.377 + 0.312 x yaş, y = 3.716 + 0.084 x yaş ve y = 3.808 + 0.136 x yaş olarak hesaplandı. Sonuç olarak, PCA-U, PCA-G ve M-PCA-OS'nın çocuklarda yaş ile birlikte arttığı fakat PCA-A'nın değişmediği saptandı. OS'nin çocuklarda daha geride konumlandığı görüldü. Pnömatize olan PCA'ların büyük kısmı 13 yaşından sonra görüldü.
Özet (Çeviri)
This study was to show the change in the anterior clinoid process (ACP) morphology in children with advancing age. The study consisted of computed tomography images of 180 pediatric patients (90 males / 90 females) aged 1–18 years. The length (ACP-L), width (ACP-W) and angle (ACP-A) of ACP, and the distance (Dis-ACP-OS) of ACP to the optic strut (OS) were measured. ACP pneumatization and OS location types were noted. ACP-L, ACP-W and ACP-A, and Dis-ACP-OS were measured as 12.34±2.29 mm, 4.52±1.03 mm, 26.26±4.30°, and 5.10±1.12 mm, respectively. ACP pneumatization was identified in 30 (8.3%) sides. Four types regarding its pneumatization were observed: Type 0 in 91.7% out of 360 sides, Type 1 in 2.5%, Type 2 in 3.6%, and Type 3 in 2.2%. Three configurations regarding OS location types were observed as follows: Type C in 3.6% out of 360 sides, Type D in 51.7%, and Type E in 44.7%. Linear function was calculated as y = 9.377 + 0.312 x age for ACP-L, y = 3.716 + 0.084 x age for ACP-W, and y = 3.808 + 0.136 x age for Dis-ACP-OS. ACP-L, ACP-W and Dis-ACP-OS increased, but ACP-A did not vary with advancing ages in children. OS locates more posteriorly in children, compared to adults. Most of ACP pneumatization was observed after 13 years.