Çocukluk çağı travmatik yaşantıların psikopatoloji ile ilişkisinde irrasyonel inançların ve sosyal problem çözme becerilerinin aracılık rolü
The mediating role of irrational beliefs and social problem-solving skills in the relationship between childhood traumatic experiences and psychopathology
- Tez No: 874436
- Danışmanlar: PROF. DR. ÖMER FARUK ŞİMŞEK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Psikoloji, Psychology
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Rumeli Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Klinik Psikoloji Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Klinik Psikoloji Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 108
Özet
Bu araştırma çocukluk çağı travmatik yaşantıların psikopatoloji ile ilişkisinde irrasyonel inançların ve sosyal problem çözme becerilerinin aracı rolü olup olmadığını incelemek amacıyla yapılmıştır. Çalışmaya Türkiye'nin farklı illerinde yaşayan 228 kadın ve 79 erkek olmak üzere 18-65 yaş aralığında toplam 307 kişi katılmıştır. Çocukluk çağı travmatik yaşantıların psikopatoloji ile ilişkisinde irrasyonel inançlar ve sosyal problem çözme becerilerini aracılık etkisini incelemek için çalışmada Bilgilendirilmiş Onam Formu, Kişisel Bilgi Formu, Çocukluk Çağı Ruhsal Travma Ölçeği, Genel Tutumlar ve İnanışlar Ölçeği-Kısa Form, Sosyal Problem Çözme Envanteri-Kısa Form, Kısa Semptom Envanteri ve Duygusal İyi Oluş Ölçeği kullanılmış olup, katılımcılara gönüllülük esasına göre online anket olarak iletilmiştir. Araştırmada verilerin analizi için LİSREL 8.80 programı kullanılarak Yapısal Eşitlik Modellemesi uygulanmıştır. Analiz sonucunda, çocukluk çağı travmatik yaşantıların psikopatoloji ile ilişkisinde irrasyonel inançların ve sosyal problem çözme becerilerinin aracı etkisi olduğu sonucuna varılmıştır.
Özet (Çeviri)
The aim of the study is to measure the mediating effect of irrational beliefs and social problem-solving skills on the relationship between traumatic childhood experiences and psychopathology. The research sample consists of 307 people ages between 18-65, 228 women and 79 men, living in different geographical regions of Turkey. In order to measure the mediator effect of irrational beliefs and social problem-solving skills on the relationship between traumatic childhood experiences and psychopathology, the Informed Consent Form, Personal Information Form, Childhood Psychological Trauma Scale, General Attitudes and Beliefs Scale-Short Form, Social Problem Solving Inventory-Short Form, Brief Symptom Inventory, and Emotional Well-Being Scale were used and submitted to the participants as an online questionnaire on a voluntary basis. To analyze the data, Structural Equation Modeling was applied. The study results showed the mediator effect of irrational beliefs and social problem-solving skills on the relationship between traumatic childhood experiences and psychopathology.