Genç yetişkinlerde cinsiyet disforisi ve ruh sağlığı arasındaki ilişkide benlik saygısı ve algılanan sosyal desteğin düzenleyici rolü
The moderator role of self-esteem and perceived social support in the relationship between gender dysphoria and mental health in young adults
- Tez No: 874446
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ AHMET SAPANCI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Psikoloji, Psychology
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Rumeli Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Klinik Psikoloji Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Klinik Psikoloji Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 127
Özet
Bu çalışmada, genç yetişkinlerde cinsiyet disforisi ve ruh sağlığı (sürekli kaygı ve depresyon) arasındaki ilişkide benlik saygısı ve algılanan sosyal desteğin düzenleyici rolünün incelenmesi amaçlanmıştır. Araştırmanın örneklemini Türkiye'nin farklı illerindeki genç yetişkin bireyler oluşturmaktadır. Araştırmaya 350 kadın, 117 erkek olmak üzere toplam 467 kişi katılmıştır. Araştırma verilerini toplamak amacıyla Demografik Bilgi Formu, Utrecht Cinsiyet Disforisi Ölçeği, Rosenberg Benlik Saygısı Ölçeği, Sürekli Kaygı Ölçeği (STAI-II), Çok Boyutlu Algılanan Sosyal Destek Ölçeği ve Beck Depresyon Ölçeği kullanılmıştır. Verilerin analizinde Bağımsız Örneklem t-Testi, Tek Yönlü ANOVA, Pearson Korelasyon Analizi ve Düzenleyici Etki Analizi kullanılmıştır. Analiz sonuçlarına göre cinsiyet disforisi ve ruh sağlığı (sürekli kaygı ve depresyon) arasındaki ilişkide benlik saygısı ve algılanan sosyal desteğin düzenleyici etkisi olduğu görülmüştür. Elde edilen bulgular ilgili literatür ışığında tartışılmış ve gelecek araştırmalar için önerilerde bulunulmuştur.
Özet (Çeviri)
In this study, the moderating role of self-esteem and perceived social support on the relationship between gender dysphoria and mental health (trait anxiety and depression) in young adults was examined. The sample of the study consists of young adult individuals in different provinces of Turkey. A total of 467 individuals, 350 females and 117 males, participated in the study. Demographic Information Form, Utrecht Gender Dysphoria Scale, Rosenberg Self-Esteem Scale, Trait Anxiety Scale (STAI-II), Multidimensional Perceived Social Support Scale, Beck Depression Scale were used to collect research data. Independent Sample t-Test, One-Way ANOVA, Pearson Correlation Analysis and Moderation Analysis were used to analyse the data. According to the analysis results, it was seen that self-esteem and perceived social support had a moderating effect on the relationship between gender dysphoria and mental health (trait anxiety and depression). The findings obtained were discussed in the light of the relevant literature and suggestions were made for future research.