Genç yetişkinlerde kadın ve erkek cinsiyetlerine ilişkin çelişik duygular ile cinsel doyum arasındaki ilişkinin incelenmesi
Examining the relationship between conflicting feelings about male and female gender and sexual satisfaction in young adults
- Tez No: 907338
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ENDER CESUR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Psikoloji, Psychology
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Kent Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Psikoloji Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Klinik Psikoloji Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 87
Özet
Kadın ve erkek cinsiyetlerine ilişkin çelişik duygular ve cinsel doyum, özellikle son yıllarda cinsiyet algısının değişimi, toplumsal cinsiyet ve bu kavramlarla ilişkili olarak cinselliğin sıklıkla tartışılmasıyla birlikte üzerinde çalışılan önemli konulardandır. Bu araştırma genç yetişkinlerde kadın ve erkek cinsiyetlerine ilişkin çelişik duygular ile cinsel doyum arasındaki ilişkiyi incelemek amacıyla yapılmıştır. Aynı zamanda araştırma değişkenlerine ait veriler cinsiyet, medeni durum, mastürbasyon yapma durumu ve sıklığına göre karşılaştırıldı. Araştırmanın örneklemini 20-40 yaş arası 142 kadın, 122 erkek olmak üzere toplam 264 kişi oluşturmaktadır. Veri toplama araçları olarak Sosyodemografik Veri Formu, Golombok-Rust Cinsel Doyum Ölçeği, Çelişik Duygulu Cinsiyetçilik Ölçeği ve Erkeklere İlişkin Çelişik Duygular Ölçeği kullanılmıştır. Araştırmadan elde edilen verilere göre kadın katılımcılarda çelişik duygulu cinsiyetçilik ile cinsel doyum arasında istatistiksel açıdan anlamlı bir ilişki bulunurken(p0.05).
Özet (Çeviri)
Conflicting emotions regarding male and female genders and sexual satisfaction, especially in recent years, have become important topics of study as gender perception changes and issues such as gender and sexuality are frequently discussed. This research was conducted to examine the relationship between conflicting emotions towards genders and sexual satisfaction in young adults. Additionally, data related to the research variables were compared based on gender, marital status, masturbation habits, and frequency. The sample of the study consists of a total of 264 individuals, including 142 women and 122 men, aged between 20-40 years. The data collection tools used were the Sociodemographic Data Form, the Golombok-Rust Sexual Satisfaction Inventory, the Ambivalent Sexism Scale, and the Ambivalent Toward Men Scale. According to the data obtained from the research, a statistically significant relationship was found between ambivalent sexism and sexual satisfaction among female participants (p0.05).