Türkiye'den almanya'ya göç eden gençlerin eksik istihdam deneyimleri üzerine fenomenolojik bir araştırma
A phenomenological study on the experiences of underemployment of young people migrated from turkey to germany
  1. Tez No: 950035
  2. Yazar: ECEM BAYRAK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ESRA BURCU SAĞLAM
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Sosyoloji, Sociology
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sosyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 224
Özet
Bu araştırma, dünya genelinde giderek artan ve etki alanı giderek genişleyen eksik istihdam olgusunu, Türkiye'de yükseköğretim eğitimi almış ve aldıkları eğitimden farklı bir alanda Almanya'da çalışarak eksik istihdam edilmiş yüksek nitelikli göçmenler üzerinden ele almaktadır. Son zamanlarda Türkiye'den Almanya'ya göç etmiş eksik istihdam edilen yüksek nitelikli göçmenlerin göç etme ve Almanya'da eksik istihdam pozisyonunda bulunma motivasyonlarının hangi etkenler üzerinden şekillendiği ve bu süreçte hangi türden deneyimlerin edindiğini anlamak için yürütülen araştırma kapsamında 25-36 yaş arası Almanya'da eksik istihdamda olan genç-yetişkin göçmenlerin motivasyon ve deneyimlerine odaklanılmıştır. Nitel araştırma yöntemlerinden fenomenolojik stratejiyle gerçekleştirilen bu çalışmada toplamda yedi katılımcı ile yarı yapılandırılmış derinlemesine görüşmeler gerçekleştirilmiştir. Bu görüşmeler sonucunda katılımcıların göç motivasyonlarını Türkiye'nin siyasi yönetim şekline ve bununla birlikte gelen güvencesiz, adaletsiz ve liyakatsiz çalışma ve gündelik yaşam ortamına bağladıkları görülmüştür. Bu sebeplere dayalı olarak Türkiye'ye dönmeme isteğinin ise katılımcılarda Almanya'da kalmaya dair bir kararlılık oluşturduğu görülürken katılımcıların eksik istihdamı göçmen olmanın olağan bir sonucu olarak değerlendirdikleri ortaya koyulmuştur. Bu sebeple eksik istihdamı kabul eden katılımcılar geleceğe yönelik planlarına ulaşma süresince kendilerine entegrasyon ve ilerleme şansı vermesi için ise eksik istihdamı bir aracı olarak kullanarak stratejik bir yaklaşım edinmişlerdir. Bu anlamda göç edilen ülkede kalmaya ve burada eksik istihdamın zorluklarıyla başa çıkmaya dair gönüllülük ve motivasyonlarının geleceğe dair besledikleri umutlar ve ihtimallerden oluştuğu sonucuna varılmıştır.
Özet (Çeviri)
This research examines the phenomenon of underemployment, which is increasing and expanding worldwide, through highly qualified migrants who received higher education in Turkey and became underemployed by working in Germany in a different field from their education. The research focuses on the motivations and experiences of young-adult migrants between the ages of 25-36 who are underemployed in Germany, in order to understand the factors shaping the motivations of the relocation and the experiences they have gained in the underemployment process. This study has been conducted with a phenomenological strategy among qualitative research methods, involved semi-structured in-depth interviews with a total of seven participants. The findings reveal that participants largely attributed their migration motivations to the political governance style in Turkey, as well as the resulting insecure, unjust, and meritless working and daily life environement. Based on these reasons, their unwillingness to return to Turkey has translated into a strong determination to remain in Germany. Furthermore, participants perceived underemployment as a natural consequence of being a migrant. Accepting this condition, they adopted a strategic approach by utilizing underemployment as a tool that would allow them time and opportunity for integration and progress toward their future plans. In this sense, the participants' willingness to remain in the host country and endure the challenges of underemployment is primarily driven by the hopes and possibilities they assosiate with the future.