Daseın olarak memorat ve yeni bir oyunculuk metodu memorat oyunculuk
Memorat as dasein and a new acting method memorat acting
- Tez No: 874533
- Danışmanlar: PROF. DR. METİN TOPRAK
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Felsefe, Halk Bilimi (Folklor), Sahne ve Görüntü Sanatları, Philosophy, Folklore, Performing and Visual Arts
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kocaeli Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sahne Sanatları Ana Sanat Dalı
- Bilim Dalı: Dramatik Sanatlar Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 590
Özet
Bu tezde; Oyunculuk mesleği ve bu mesleğin tekniğe dönüştürülmesi bakımından muayyen bir yöntem biçiminde ortaya çıkışından günümüze kadar gelen tüm metodolojik yaklaşımlarda ontolojik açıdan zeminsizliğin mevcut olduğu görüşü savunulmuştur. Böylesi bir zeminsizliğin sebebi olarak da oyunsal olanın daima mitlerden beslendiği ve kolektif/toplumsal ritüelin oyunsal olana ifşa mekanizması hizmeti gördüğü görüşüne dikkat çekilmiştir. Bu yöndeki görüşlerin reddiyesi biçiminde ise mitleri ve efsaneleri öncelemesi bakımından Halkbilim alanında tanımı yapılmış“Memorat”olgunun“Anlatı”aygıtının ilkselliğine sahip olduğu dahası kolektif/toplumsal ritüeli ise esasında“münferit ritüelin”öncelediği görüşü savunularak ontolojik zeminin bu yönde işaretlenmesi gerekliliğine yer verilmiştir. Bununla birlikte savunduğumuz zeminin kabulünden hareket edildiği takdirde ontolojik açıdan sahici ve otantik bir Oyunculuk Metodoloji oluşturulabileceği görüşü ileri sürülerek bu yöndeki görüşümüz örnek bir model biçiminde“Memorat Oyunculuk”olarak tanımlanmış ve hem ontolojik düzlemde hem de Martin Heidegger'in varlık felsefesi anlayışı olan“Dasein”düşüncesi dâhilinde ele alınarak ontolojik zemini olan bir oyunculuk metodolojisi biçiminde yöntemleştirilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this thesis, it is argued that there is an ontological groundlessness in all methodological approaches from the emergence of the acting profession and the transformation of this profession into a technique in the form of a specific method to the present day. As the reason for such a groundlessness, attention has been drawn to the view that the playful is always fed by myths and that collective/social ritual serves as a mechanism of disclosure to the playful. In the form of a refutation of these views, it is argued that the phenomenon of“Memorate”, which is defined in the field of Folklore in terms of prioritizing myths and legends, has the primordiality of the“Narrative”apparatus, moreover, the collective / social ritual is essentially prioritized by“individual ritual”, and the ontological ground should be marked in this direction. However, it is argued that an ontologically genuine and authentic Acting Methodology can be created if the ground we defend is accepted, and our view in this direction is defined as“Memorate Acting”in the form of an exemplary model, and it is methodologized in the form of an acting methodology with an ontological ground by considering it both on the ontological plane and within the idea of“Dasein”, Martin Heidegger's understanding of the philosophy of being.