5237 sayılı Türk Ceza Kanunu'nda tehdit suçu
The crime of threat in the Turkish Penal Code No. 5237
  1. Tez No: 874622
  2. Yazar: NESLİŞAH ÜNER
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. METİN CEYLAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hukuk, Law
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İnönü Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kamu Hukuku Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 163
Özet
Tehdit eylemi neticesinde kişilerin korku ve endişeye kapılması sağlanarak içsel huzur ve sükûnlarının bozulması suretiyle özgür iradeleri ile karar verme veya hareket etmeleri engellendiğinden Türk Ceza Kanunu'nun“Hürriyete Karşı Suçlar”başlığı atında 106. maddesi kapsamında bu eylem suç olarak tanımlanmıştır. Tehdit suçu, gündelik yaşantımızda karşımıza sıkça çıkan bir suç tipi olduğundan çalışmamızda tehdit suçunun hukuki açıdan irdelenmesi ile hangi eylemlerin tehdit suçu kapsamında kaldığının belirlenmesi amaçlanmıştır. Ayrıca tehdit suçu TCK kapsamında ayrı bir suç tipi olarak tarif edilmiş olması dışında bir takım değişik suçların unsuru ya da nitelikli hali olarak da karşımıza çıkmaktadır. Böylelikle tehdit suçunun benzer suçlarla karıştırılmasının önlenmesi adına aralarındaki farklılıklar ve benzerlikler üzerinde durulmuştur. Çalışmamız üç bölümden oluşmaktadır. Birinci bölümde, hürriyet kavramının tanımı yapılmış, suçun ne anlama geldiğine ve unsurlarına değinilmiştir. Tehdit suçunun tanımı, tarihçesi ve 765 sayılı TCK'daki tehdit suçuna ilişkin düzenleme ile 5237 sayılı TCK'daki tehdit suçuna ilişkin düzenlemenin karşılaştırılması incelenmiştir. Tehdit suçunun birtakım Avrupa ülkelerinin ceza kanunlarında ne şekilde düzenlendiği anlatılmıştır. İkinci bölümde, tehdit suçunun unsurları açıklanmış, tehdit suçunda hukuka uygunluk nedenleri ile kusurluluk hallerinden bahsedilmiştir. Tehdit eyleminin suç olarak nitelendirilmesi ile birlikte korunması planlanan hukuki değer anlatılarak tehdit suçunun daha az ve daha çok ceza verilmesini gerektirir nitelikli halleri ve özel görünüş şekilleri üzerinde durulmuştur. Çalışmamızın üçüncü bölümünde ise, tehdit suçunun benzer suçlarla karşılaştırılması yapılmış, muhakeme usulü ve yaptırımları açıklanmıştır. Tehdit eylemi açısından basit yargılama, seri muhakeme usulleri ile uzlaştırma kurumunun uygulanabilir olup olmadığı irdelenmiştir. Son olarak tehdit eylemi neticesinde ilk derece mahkemeleri tarafından verilen kararlara karşı gidilebilecek olağan kanun yollarından bahsedilmiştir.
Özet (Çeviri)
As a result of the threatening action, people are prevented from making decisions or acting with their free will by disrupting their inner peace and tranquillity by causing fear and anxiety, and this action is defined as a crime within the scope of Article 106 of the Turkish Penal Code under the title of“Crimes Against Freedom”. Since the crime of threat is a type of crime that we frequently encounter in our daily lives, our study aims to examine the crime of threat from a legal perspective and to determine which actions fall within the scope of the crime of threat. In addition to the fact that the crime of threat is defined as a separate type of crime within the scope of the Turkish Penal Code, it also appears as an element or qualified form of a number of different crimes. Thus, to prevent the threatening crime from being confused with similar offences, the differences and similarities between them are emphasised. Our study consists of three parts: In the first part, the concept of freedom is defined, and the meaning of the offence and its elements are mentioned. The definition and history of the offence of threatening and the comparison of the regulation on the offence of threatening in the Turkish Criminal Code No. 765 and the regulation on the offence of threatening in the Turkish Criminal Code No. 5237 are examined. How the offence of threatening is regulated in the penal codes of some European countries is explained. In the second part, the elements of the offence of threatening are explained, and the reasons for compliance with the law in the offence of threatening and the states of culpability are mentioned. The legal value that is planned to be protected with the characterisation of the threatening act as a crime is explained, and the qualified forms and special forms of appearance of the threatening crime that require less and more punishment are emphasised. In the third part of our study, the comparison of the offence of threatening with similar offences was made, and the procedure and sanctions were explained. Regarding the crime of threatening, the applicability of simple trial, summary trial procedures and the reconciliation institution are examined. Finally, the ordinary legal remedies that can be taken against the decisions of the courts of first instance as a result of the threatening act are mentioned.