TÜBİTAK Bilim Toplum ve Öğrenci Araştırma Projelerinde sürece ilişkin öğretmen ve öğrenci değerlendirmeleri
Teacher and student evaluations regarding the process in TUBITAK Science Society and Student Research Projects
- Tez No: 874743
- Danışmanlar: PROF. DR. AYŞEGÜL ŞEYİHOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Coğrafya, Geography
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Trabzon Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Türkçe ve Sosyal Bilimler Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Coğrafya Eğitimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 231
Özet
Bu çalışmanın amacı; TÜBİTAK (Türkiye Bilimsel ve Teknolojik Araştırma Kurumu) Bilim Toplum ve Öğrenci Araştırma Yarışmaları projelerinde sürece ilişkin öğretmen ve öğrenci değerlendirmelerini belirlemektir. Uygulama, 2023 - 2024 eğitim-öğretim döneminde TÜBİTAK Bilim Toplum Projeleri'nde (4004, 4005, 4006, 4007 ve 4008) yürütücü/eğitmen olarak görev alan coğrafya, sosyal bilgiler ve diğer branş öğretmenleri ve katılımcı olarak yer alan öğrencileriyle gerçekleştirilmiştir. Ayrıca TÜBİTAK Öğrenci Araştırma Projeleri'nde (2204A, 2204B ve 2204C) danışman olarak görev alan coğrafya ve diğer branş öğretmenleri ile araştırmacı olarak görev alan öğrencileriyle gerçekleştirilmiştir. Çalışmada nitel yaklaşım modeli kullanılmıştır. Araştırmanın nitel verileri, TÜBİTAK Bilim Toplum Projeleri'nde yürütücü/eğitmen olarak görev alan coğrafya ve sosyal bilgiler öğretmenleri ve katılımcı olarak yer alan öğretmen ve öğrencileriyle, ayrıca TÜBİTAK Öğrenci Araştırma Projeleri'nde danışman olarak görev alan coğrafya ve branş öğretmenleri ile araştırmacı olarak görev alan öğrencilerin görüşleri yarı yapılandırılmış görüşme formlarından yararlanılarak elde edilmiştir. İçerik analizi yöntemi kullanılarak nitel verilerin çözümlemesi yapılmıştır. Elde edilen verilerle; Bilim Toplum Projeleri Destekleme Programlarının ve Öğrenci Araştırma Projeleri Yarışmalarının verimliliğini artırmak için yapılması gereken en önemli icraatın jüri sayısının artırılması olduğu belirlenmiştir. Bunun yanında aşama sayısının artırılması ve danışman öğretmen ücret desteğinin artırılması gibi çeşitli önerilerin verimin artırılmasına katkı sağlayacağı düşünülmektedir. Ayrıca, TÜBİTAK Bilim Toplum Projeleri'ne katılanların hazırlık aşamasında belirgin bir şekilde sorun yaşadığı ve çözüm bulduğu durumun proje ekibini oluşturabilmek olduğu, TÜBİTAK Bilim Toplum Projeleri ve Öğrenci Araştırma Yarışmaları'nda proje uygulanması aşamasında yaşadığı güçlükler ve problemlerin, etkinlik programına sadık kalma, konaklama ve ulaşım olduğu belirlenmişitr. Bununla birlikte TÜBİTAK Bilim Toplum Projeleri ve Öğrenci Araştırma Yarışmaları'na katılanlara göre, Bilim Toplum Projeleri Destekleme Programları'nın ve Öğrenci Araştırma Projeleri Yarışmaları'nın raporlaştırma aşamasında yaşanılan güçlüklerin daha çok teknik detayların ifade edilmesi, veri analizi ve sonuçların sunumu olduğu belirtilebilir. Bunun yanında, TÜBİTAK Bilim Toplum Projeleri ve Öğrenci Araştırma Yarışmaları'na katılanlara göre belirgin olarak bütçenin yeterli olduğu, yine katılımcı olan öğretmenler; proje ve yarışmaların amacına ulaşma durumuna göre belirgin olarak amacına ulaşmış olduğu görülmüştür. Ayrıca katılımcıların araştırma ve sorgulama isteğinde artış olduğu, öğrencilerin bilgi düzeyine, araştırma becerisine, sorgulama becerisine, öğrenme isteği ve motivasyon düzeyine, kişisel gelişimine, sosyal gelişimine bilimsel düşünme becerisine ve mesleki bilgisine katkısının olduğu belirlenmiştir. Yine katılımcı olan danışmanlara göre; Öğrenci Araştırma Projeleri Yarışmaları'nın avantajlarının daha çok bilimsel ve teknolojik gelişime katkısı, bilimsel gelişim ve deneyim, yaratıcılık ve inovasyon olduğu; dezavantajlarının ise rekabet ve baskı, zaman ve enerji ihtiyacı, yeterli desteğe duyulan ilgi olduğu belirtilmiştir. Bununla birlikte TÜBİTAK Öğrenci Araştırmaları Yarışması'na katılan öğrencilerin belirgin bir şekilde projelere tekrar katılmak istediği görülmüştür. Bütün bu sonuçlardan yola çıkarak, öğretmenlere ve öğretmen adaylarına, konuya yönelik eğitimler verilebilir.
Özet (Çeviri)
The purpose of this study; To determine teacher and student evaluations regarding the process in TUBITAK (Turkish Scientific and Technological Research Council) Science Society and Student Research Competitions projects. The application was carried out with geography, social studies and other branch teachers who worked as facilitators/instructors in TUBITAK Science Society Projects (4004, 4005, 4006, 4007 and 4008) in the 2023 - 2024 academic year and their students as participants. It was also carried out with geography and other branch teachers who served as consultants in TUBITAK Student Research Projects (2204A, 2204B and 2204C) and their students who worked as researchers. A qualitative approach model was used in the study. The qualitative data of the research were collected from geography and social studies teachers who worked as facilitators/instructors in TUBITAK Science Society Projects and teachers and students who took part as participants, as well as geography and branch teachers who worked as consultants in TUBITAK Student Research Projects and researchers who worked as researchers. Students' opinions were obtained using semi-structured interview forms. Qualitative data were analyzed using the content analysis method. With the data obtained; It has been determined that the most important action to be taken to increase the efficiency of Science Society Projects Support Programs and Student Research Projects Competitions is to increase the number of juries. In addition, it is thought that various suggestions such as increasing the number of stages and increasing consultant teacher wage support will contribute to increasing efficiency. In addition, the participants of TÜBİTAK Science Society Projects had obvious problems in the preparation phase and found a solution in forming the project team, and the difficulties and problems experienced in the project implementation phase in TÜBİTAK Science Society Projects and Student Research Competitions were sticking to the event program, accommodation and transportation. has been determined. In addition, according to those who participated in TÜBİTAK Science Society Projects and Student Research Competitions, the budget was clearly sufficient and the participating teachers; It has been observed that the projects and competitions have clearly achieved their goals according to the status of achieving their goals. In addition, it was determined that there was an increase in the participants' desire to research and question, and that it contributed to the students' knowledge level, research skills, questioning skills, desire to learn and motivation level, personal development, social development, scientific thinking skills and professional knowledge. Again, according to the participating consultants; The advantages of Student Research Project Competitions are their contribution to scientific and technological development, scientific development and experience, creativity and innovation; It has been stated that the disadvantages are competition and pressure, need for time and energy, interest and concern for adequate support. However, it was observed that the students who participated in the TÜBİTAK Student Research Competition clearly wanted to participate in the projects again. Based on all these results, teachers and teacher candidates can be given training on the subject.