Müzik eğitimi anabilim dalı öğrencilerinin piyano eserlerini ezbere çalma başarılarında analitik ezberleme yaklaşımının etkililiği
Effects of the analitical memorization method on the achievements of students of the music education department on playing piano pieces from memory
  1. Tez No: 279667
  2. Yazar: ÖZGÜR EROĞLU
  3. Danışmanlar: PROF. NEVHİZ ERCAN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Müzik, Education and Training, Music
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Güzel Sanatlar Eğitimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Müzik Öğretmenliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 120
Özet
Bu araştırmanın amacı, müzik eğitimi anabilim dalı öğrencilerinin piyano eserlerini ezbere çalma başarılarında, analitik ezberleme yaklaşımının etkisini araştırmaktır. Araştırmanın modeli; eşitlenmemiş kontrol gruplu ?yarı-deneysel model?dir. Araştırmanın evrenini; Gazi Üniversitesi, Gazi Eğitim Fakültesi, Güzel Sanatlar Eğitimi Bölümü, Müzik Eğitimi Anabilim Dalı öğrencileri oluşturmaktadır. Örneklem grubu ise; aynı anabilim dalında 2009-2010 öğretim yılında 3. sınıfta öğrenim görmekte olan öğrencilerden seçilen 22 öğrenciden oluşmaktadır.Deney aşamasında, örneklem grubu, biri deney diğeri kontrol olmak üzere iki gruba ayrılmıştır. Deney için seçilmiş olan iki parçadan birisi, öntest aşamasında her iki gruptaki öğrencilere ezberlemeleri için verilmiştir. Sontest aşamasında ise diğer parça, kontrol grubundaki öğrencilere ezberlemeleri için verilmiş, deney grubundaki öğrencilere ise bu araştırma için oluşturulmuş olan analitik ezberleme çalışması doğrultusunda araştırmacı tarafından çalıştırılmıştır. Hem öntest, hem de sontest aşamalarında her bir öğrencinin ezber performansının video kayıtları alınmıştır.Deney aşaması sona erdikten sonra, alınmış olan tüm performans kayıtları, bu araştırma için hazırlanmış olan değerlendirme ölçeği aracılığıyla üç uzman tarafından değerlendirilmiştir. Değerlendirme sonucunda elde edilen veriler, SPSS programı aracılığıyla Wilcoxon İşaretli Sıralar Testi ve Mann Whitney U Testi uygulanarak karşılaştırılmıştır.Araştırmanın sonucunda, analitik ezberleme yaklaşımının, müzik eğitimi anabilim dalı öğrencilerinin piyano eserlerini ezbere çalma başarılarını olumlu yönde ve önemli ölçüde etkilediği anlaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
The purpose of the study was to investigate the effects of the analitical memorization method on the achievements of students of the Music Education Department on playing piano pieces from memory.The model of the research was ?quasi-experimental model? based on nonequivalent control group. The population of the research was the entire group of students at the Music Department of Gazi Education College of Gazi University. The sample, 22 students, was selected from the population of the third year students of 2009-2010 academic year.The subjects included in this study was randomly assigned to either the control group or the experimental group. Two piano pieces selected to use for the experimentation. One of the pieces was given to both groups of students to memorize at the pre-test time. The other piece was given to students of control group to memorize by themselves while the same piece was taught to the students of experimental group by the researcher using analitical memorization method. Each student?s performance was recorded during the pre-test and post-test periods.At the end of the experimentation, the recording of performances was evaluated by three piano teachers using evaluation scale developed by the researcher. The data collected was compared to each other by Wilcoxon Signed-Rank Test and Mann-Whitney U Test, using the Statistical Package for the Social Sciences (SPSS).As a result of the research, it was found out that the effects of the analitical memorization method on the achievements of students of the Music Education Department on playing piano pieces from memory was significant.