Genelleştirilmiş kesirli integral operatörleri yardımıyla elde edilen bazı eşitsizlikler
Some inequalities obtained by the help of generalized fractional integral operators
- Tez No: 874881
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MUSTAFA GÜRBÜZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Matematik, Mathematics
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ağrı İbrahim Çeçen Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Matematik Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Analiz ve Fonksiyonlar Teorisi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 38
Özet
Çalısmanın birinci bölümü giris niteliginde olup esitsizligin tarihi hakkında kısa bir bilgi sunulmustur. Ikinci kısımda konvekslik ve e¸sitsizliklerle ilgili bazı temel tanımlara ve bu tanımlar yardımıyla elde edilen bazı e¸sitsizliklere yer verilmi¸stir. Üçüncü bölüm olan bulgular kısmında ise bazı temel matematiksel i¸slemler yardımıyla ters Minkowski tipli bazı yeni e¸sitsizlikler ortaya konmu¸stur. Bunun için Mittag-Leffler fonksiyonunu içeren yeni bir birle¸stirilmi¸s çift taraflı integral operatör kullanılmı¸stır.
Özet (Çeviri)
The first part of the study is the introduction part and a brief information about the history of inequality is presented in this part. In the second part, some basic definitions about convexity and inequalities and some inequalities obtained with the help of these definitions are given. In the third part, the findings, some new inverse Minkowski type inequalities are obtained with the help of some basic mathematical operations. For this, a new unified two-sided integral operator is used, which contains the Mittag-Leffler function