Lojistik şirketlerin pazarlama faaliyetlerinin verimliliğini artırmaya yönelik fırsatların incelenmesi: Özbekistan ve Türkiye karşılaştırması
Investigation of opportunities to increase the efficiency of marketing activities of logistics companies: A comparison of Uzbekistan and Turkey
  1. Tez No: 874987
  2. Yazar: DILRABO IKROMOVA
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. AYŞE YILDIZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Hacı Bayram Veli Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 99
Özet
Tedarik zinciri yönetiminde lojistik işletme önemli bir rol oynar. Ürünlerin zamanında istendiği konuma erişmesi ve hareketini planlamak, koordine etmek için kullanılan, güvenli ve etkili bir şekilde ulaşması lojistik hizmetinin temel amacıdır. Müşteriler artık komşularınızı ve bölgesel müşterilerinizi değil, dünya çapındaki firmaları da içermektedir. Lojistik sektörünün hızlı büyümesi nedeniyle dünya çapında bir pazar yapısı oluşmuştur. Lojistik sektöründe faaliyet gösteren işletmeler, rekabetin artması ve lojistik hizmet satın alan işletmelerin alternatiflerinin artması ve işletmeden işletmeye değişen talep yapısı nedeniyle süreçlerini gözden geçirmelidir. Bu nedenle, bu yeteneklere sahip etkili lojistik organizasyonel yapıların oluşturulması ve bu yapıların destekçisi olan etkili, verimli ve rekabetçi planlardan oluşan lojistik pazarlama operasyonel planlama sürecinde yeni bir yaklaşımının geliştirilmesi çok önemlidir. Pazarlama stratejileri, lojistik firmalar için rekabet avantajı meydana gelen gelişmelerin ortaya çıkarılmasında önemli rol oynamaktadır. Bu araştırma kapsamında, özellikle seçtiğimiz iki ülke Özbekistan ve Türkiye'deki lojistik şirketlerin geniş kapsamlı pazarlama faaliyetleri ile ilgili bir inceleme yapılacaktır. Bu sebeple, bu araştırmanın amacı, bir ülkenin lojistik hizmetlerinde kullandığı metotların diğer ülke ile farklarını karşılaştırmak, diğer taraftan örnek olabilecek stratejilerini ya da rekabet için oluşturulan uygulamalar veya yöntemlerini örnek olarak göstermek hedef alınmıştır.
Özet (Çeviri)
Logistics plays an important role in supply chain management. The main purpose of the logistics service is to reach the desired location on time and to reach the products in a safe and effective way, which is used to plan and coordinate their movement. Customers no longer include your neighbors and regional customers, but also companies around the world. Due to the rapid growth of the logistics sector, a worldwide market structure has emerged. Businesses operating in the logistics sector should review their processes due to the increase in competition and the increase in alternatives of companies that purchase logistics services and the changing demand structure from business to business. Therefore, it is very important to establish effective logistics organizational structures with these capabilities and to develop a new approach to the logistics marketing operational planning process, which consists of effective, efficient and competitive plans that support these structures. Marketing strategies play an important role in revealing developments that provide competitive advantage for logistics companies. In this research, which we have focused on, an examination will be made about the comprehensive marketing activities of the logistics companies in the two countries we have chosen, Uzbekistan and Turkey. For this reason, the aim of this research is to compare the differences of the methods used by a country in logistics services with the other country, on the other hand, it is aimed to show the strategies that can be an example or the applications or methods created for competition as an example.