Türkiye'de il olma, il yapılma istek ve kararların siyasal, sosyal ve idari boyutu -Düzce örneği-
  1. Tez No: 87504
  2. Yazar: BANU ARIK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. NACİ BOSTANCI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Halkla İlişkiler, Kamu Yönetimi, Public Relations, Public Administration
  7. Yıl: 1999
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Halkla İlişkiler ve Tanıtım Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 109
Özet
97 ÖZET Ülkemizde kamu hizmetlerinin teşkilatlandırılmasında başlıca iki sistem söz konusudur. Birisi merkezden yönetim diğeri ise yerinden yönetimlerdir. Üç yerel yönetimden birisi olan il sistemi, Osmanlı Yönetiminin gelenekleriyle bağdaştırılmış ve yüzyılı aşkın bir süredir taşra sistemine hakim olmuştur. Son yıllarda mülki idare sistemini etkileyen en önemli gelişmelerden birisi de, gittikçe artan sayıda il ve ilçe kurulmasıdır. Tezin içeriğinde; mevcut mevzuatları ve yasaları incelemek suretiyle, hangi kriterlere göre Türkiye'de ilçelerin il yapıldığı ve ilçe halkının neden bu çalışmalara destek verdiği ve halkın beklentileri tespit edilerek ilçe yaşamının, bir üst kademe olan il teşkilatına yükseltildiğinde beklentilerin gerçekleşip gerçekleşmediği analiz edilmiştir. Bu analizlerden yola çıkılarak ilçelerin büyük bir hızla il yapılması kararının, halk açısından yararlı olup olmadığı sorusunun yanıtı aranmıştır. Türkiye'deki il olma kriterleri tespit edilerek bu kriterlerin sağlıklı bir şekilde uygulanıp uygulanmadığı incelenmiştir. Halkın bu konudaki beklentilerini haklı mı yoksa bu beklentiyi biz mi üretiyoruz, ilçeleri il yapmak si yasi rejim içinde bir çözüm müdür soruları tezimizde incelenmiştir. Alanımız Türkiye'deki bütün ilçeler değil yalnızca Düzce ilçesidir. 48 yıldır il omayı bekleyen bu ilçenin halkı, siyasileri, sivil toplum örgütleri ve bürokratların konuya bakış açısı incelenerek konuya verdikleri destek analiz edilmiştir. Yani ülkemizde il olmanın genel kriterleri Düzce örneğinde incelenmiştir. Düzce coğrafi konum, nüfus toplamı, nüfus yoğunluğu, içinde bulundurduğu kültür mo- zaiki, alt yapısı, mevcut fakülteleri, sahip olduğu belediye ve köy sayısı, sanayi kuruluşlarının yoğunluğu, tarım sektöründe önemli bir yer teşkil etmesi ve doğal güzellikleri açısından il olmayı arzulayan bir ilçedir. Ama bir takım sebeplerden dolayı hala bu istekleri gerçekleşmemiştir. Bunun sebepleri de yine ilçe halkının bakış açıları ve örnekleriyle tezde verilmiştir.98 Son bölümde ise; halkın bu istek ve arzularını minumuma indirgemek, kamu yönetiminde insan ilişkilerini düzenlemek, halkla devletin kucaklaşmasını sağlamak amacıyla çözüm yolları üretilmiştir. Ne yazık ki, özellikle seçim dönemlerinde yoğun olarak gündeme gelen ve her fırsatta tartışılan bu konuda henüz bir çalışma gerçekleşmemiştir.
Özet (Çeviri)
99 SUMMARY There are two main systems for constitution of public services in Turkey. One is central administration and the other is regional administration. Province administration, one of the three regional administrations, has been suited to Ot toman Admimistration and it has dominated the provinces for over a century. In this thesis study; via examining laws, the criteria which turn the admin istrative districts into cities, why the administrative districs' citizens back this up, their expectations and whether these are fulfilled or not thereafter have been analyzed. Depending on this analysis, the answer to the question,“Is this quick change from administrative districk to city appropriate for the citienzs or not? ”has been looked for. The criteria for being a city in Turkey have been deter mined and the reliability of implementation of these criteria has been seearched for. The criteria for being a city in Turkey have been determined and the reliabil ity of implamentation of these criteria has been searched for. Are the people right on their expectation or do we produce it artificially? Is it a solution to con vert administrative districts to cities in this regime? These two questions have been investigated in the introduction part of this thesis. We are only concerned with Düzce, not all the administrative districts of Turkey. Since they have been waiting this transfirmation for 48 years, the citi zens, politicians, civilian social group organizations, and bureaucracy's point of view have been examined and their support to this concept has been analyzed. Düzce has been an illustration in analyzing the criteria for being city in our country. Düzce is willing to be city bearing on its geopraphical location, the number and denity of its inhabitants, its culturel mosaic, its backgraund, existing faculties, the number of municipilities and villages it has, intensity of industrial organizations, its importance in agricultural area and its beautiful sights. But or100 some reaons, are pointed out depending on the Düzce citizen's point of view and by giving examples. In the conclusion part, solutions to minimize the people's demands and wishes, to arrenge human relations under public administration, to provide close relationship between people and the state have been developed. Unfortunately, there has been no study on this topic, which is always dis cussed and especially comes to minds during ellections.