Potansiyel biyoaktif kalkon türevlerinin sentezi ve karakterizasyonu
Potansiyel biyoaktif kalkon türevlerinin sentezi ve karakterizasyonu
  1. Tez No: 875055
  2. Yazar: MUHAMMED ALTAMRO
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ELİF AKIN KAZANCIOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kimya, Chemistry
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kilis 7 Aralık Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Kimya Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 87
Özet
Kalkonlar, bitkilerde bulunan ve laboratuarda üretilebilen flavonoid biyosentezinin öncü bileşikleridir. Geniş bir yelpazede biyolojik etkinliklere sahip olup, antioksidan, antibakteriyel, antiviral ve antikanser gibi özelliklere sahiptirler. Kalkon yapısındaki modifikasyonlar, daha etkili, daha az toksik ve yüksek farmakolojik değerlere sahip yeni ilaçların geliştirilmesine olanak tanımıştır. Bu bileşikler, bilim ve endüstri tarafından sürekli olarak incelenmekte ve viral hastalıklar, kardiyovasküler rahatsızlıklar, parazitik enfeksiyonlar ve mide kanseri tedavisinde kullanılmaktadır. Ayrıca gıda katkıları ve kozmetik ürünlerde de bulunmaktadırlar. Ancak, kalkonların tıbbi potansiyelinin büyük bir kısmı henüz tam anlamıyla değerlendirilmemiştir. Bu tez, kalkonların üretimi ve biyolojik etkinlikleri üzerine yapılan bilimsel çalışmaları özetlemeyi amaçlamaktadır.
Özet (Çeviri)
Chalcones are precursor compounds of flavonoid biosynthesis found in plants and can be produced in the laboratory. They have a wide range of biological activities, including antioxidant, antibacterial, antiviral and anticancer properties. Modifications in the chalcone structure have enabled the development of new drugs that are more effective, less toxic and have high pharmacological values. These compounds are continuously studied by science and industry and are used in the treatment of viral diseases, cardiovascular disorders, parasitic infections and gastric cancer. They are also found in food additives and cosmetics. However, much of the medicinal potential of chalcones has yet to be fully exploited. This thesis aims to summarize scientific studies on the production and biological activity of chalcones.