Helikopter ebeveyn davranışlarının çocuğun sosyal ve akademik başarısına etkisinin incelenmesi
Examining the effect of helicopter parental behaviours on children's social and academic success
  1. Tez No: 875084
  2. Yazar: GÜLESER ARICI SARIOĞLU
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ VOLKAN VAROL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sinop Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Temel Eğitim Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Sınıf Eğitimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 89
Özet
Evrensel bir terim olan ebeveynliğin dünyanın her yerinde aynı olmasına karşın ebeveynlerin tutum ve davranışlarının farklılığı çocukların gelişimini, sosyal yaşamını ve akademik yaşamını farklı boyutlarda etkilemektedir. Bu araştırmada helikopter ebeveynliğin çocukların sosyal ve akademik başarısına etkisi incelenmiştir. Araştırma ile ebeveynlerin gösterdiği helikopter ebeveyn tutumlarının ilkokul 3. sınıf öğrencilerinin sosyal ve akademik başarısına etkisinin belirlenmesi amaçlanmıştır. Araştırmanın evren ve örneklemini Sinop il merkezi devlet okullarında öğrenim görmekte olan 232 öğrenci ve bu öğrencilerin velileri oluşturmaktadır. Araştırmada veri toplama aracı olarak öğrencilere, sosyal başarılarını belirlemek için sosyal beceri ölçeği ve ebeveynlik düzeylerini belirlemek için hissedilen helikopter ebeveyn ölçeği uygulanmıştır. Ebeveynlerine ise ebeveynlik düzeylerini belirlemek için özalgı helikopter tutum ölçeği uygulanmıştır. Çocukların akademik başarılarını ölçmek için ise İYEP sonuçları incelenmiştir. Yapılan araştırmada öğrenci ve öğrenci velilerinden elde edilen veriler incelenerek öncelikle velilerin ebeveynlik tutumları analiz edilmiştir. Öğrencilerden elde edilen hissedilen ebeveynlik tutumları belirlenmiştir. Elde edilen sonuçlar öğrenci velilerinden elde edilen özalgı helikopter tutumları ile karşılaştırılmıştır. Araştırmada toplanan verilerin sonuçlar aynı zamanda çocuklara uygulanan sosyal beceri testi sonuçları ile tartışılmıştır. Araştırma kapsamında öğrencilerden, anne ve babalardan elde edilen veriler ile Milli Eğitim onayı ile okullardan alınan İlkokul Yetiştirme Programı (İYEP) sonuçları SPSS programına girilerek gerekli analizler yapılmıştır. Öncelikle verilerin güvenirlik ve normallik analizi yapılmış sonuçlar verilerin normal olduğunu gösterdiği için parametrik testler yapılarak araştırma soruları ortalamaları, t-testleri ve tek yönlü varyans analizleri cevaplanmıştır. Elde edilen bulgular alan yazından destek alınarak yorumlanmıştır. Araştırmadan elde edilen sonuçlara göre helikopter ebeveyn tutumu sergileyen ebeveynlerin çocuklarının akademik ve sosyal başarılarının, normal tutum veya ilgisiz tutum gösteren ebeveynlerin çocuklarına oranla daha düşük olduğu sonucuna ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
Although parenting, which is a universal term, is the same all over the world, the differences in parents' attitudes and behaviors affect children's development, social life and academic life in different dimensions. In this study, the effect of helicopter parenting on children's social and academic success was examined. The aim of the research was to determine the effect of helicopter parent attitudes shown by parents on the social and academic success of 3rd grade primary school students. The population and sample of the research consists of 232 students studying in public schools in Sinop city center and the parents of these students. As a data collection tool in the study, the social skills scale was applied to the students to determine their social success, and the felt helicopter parent scale was applied to determine their parenting levels. Self-perception helicopter attitude scale was applied to parents to determine their parenting levels. In order to measure the academic success of children, IYEP results were examined. In the research, the data obtained from the students and the students' parents were examined and the parenting attitudes of the parents were first analyzed. The perceived parenting attitudes obtained from the students were determined. The results obtained were compared with the self-perception helicopter attitudes obtained from the students' parents. The results of the data collected in the study were also discussed with the results of the social skills test applied to the children. Within the scope of the research, the data obtained from students, mothers and fathers, and the Primary Education Education Program (İYEP) results obtained from schools with the approval of the National Education were entered into the SPSS program and the necessary analyzes were made. First of all, the reliability and normality analysis of the data was carried out, and since the results showed that the data were normal, parametric tests were performed and the research questions were answered by means, t-tests and one-way analysis of variance. The findings were interpreted with support from the literature. According to the results obtained from the research, it was concluded that the academic and social success of the children of parents with helicopter parenting attitudes was lower than the children of parents with normal attitudes or indifferent attitudes.