Bilgi işlem teknolojisi ve çağdaş güvenlik hizmetlerindeki rolü
Information technology and the role on modern security services
- Tez No: 87510
- Danışmanlar: PROF. DR. DOĞAN CANMAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kamu Yönetimi, Public Administration
- Yıl: 1999
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kamu Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 176
Özet
162 ÖZET Son yıllarda bilim ve teknolojide meydana gelen hızlı ve çarpıcı gelişmeler, dünyada olduğu gibi Türkiye'de de toplumsal ve kurumsal düzeyde oldukça hızlı değişmelere neden olmuştur. Bu gelişmelerin en önemlileri ise bilgisayar ve Information Teknolojileri alanlarında gerçekleşmiştir. Söz konusu teknolojilerde gerçekleşen hızlı ilerleme, ikibinli yıllara yeni bir kavram kazandırmıştır. Bilgi Çağı Bilgi çağının en önemli özel liği, bilgiye hakim, bilgiyi üreten, ona en hızlı biçimde ulaşan, verimli bir şekilde kullanan ve tüketen bireylerden oluşmasıdır. Barışta ve savaşta bil giye süratle ulaşmanın, hiçbir faaliyet alanında güvenlik hizmetlerinde olduğu kadar önem taşımadığı değerlendirilmektedir. Çalışmaya bu temel düşüncelerden hareketle yola çıkılmış, bilgi teknolojisinin ulaştığı düzeyin saptanarak, bu teknolojinin çağdaş güvenlik hizmetlerinde sahip olduğu rolün ortaya konulması amaçlanmıştır. Bu çerçevede 4 bölümden oluşturulan çalışmanın temel yapısında yer alan kavramların tanımları, çalışmanın perspektifini ortaya koymayı amaçlayan,“Bilgi işleme Genel Bir Bakış”başlığı altındaki ilk bölümde yer almıştır. Çalışmanın kuramsal altyapısı olarak da kabul edilebilecek“Bilgi Çağı ve Bilgi İşlem”adlı ikinci bölümde, bilgi ve bilgi toplumu üzerinde durularak, bilgi toplumu olma sürecinin gerektirdiği yükümlülükler, işlevler ve bunların doğal etkileri ile gelecekte ulaşılacak düzey incelenmeye çalışılmıştır. Bilgisayarın kısa tarihçesi ve bilgi işlem başlığı altında, bilgisayarın insanlık tarihinde geçirdiği evrimlerden söz edilmiştir. Bilgi işlem sistemleri ve bunların sistematik yapısı teknik çerçevede incelenmiştir. Yine aynı bölümde, bilgi ile-163 timi, bu iletimin teknik alt yapısı ve şebekeler ile bilgi işlem vasıtalarının örgütlerde kullanımı üzerinde durulmuştur. Bilgisayarların kullanıldığı yerler ve bilgisayarlardan yararlanma şekilleri, yönetimde verimliliğin artırılması ve bilgi işlemin karar verme sürecine katkıları, kamu yönetiminde bilgi işlemin örgütlenmesi ve kullanım alanları bu bölümün diğer alt başlıklarını oluşturmuştur.“Bilgi teknolojilerinin Güvenlik Hizmetlerinde Rolü”adlı üçüncü bölüm, çalışmanın oturtulduğu temel ve çalışmaya çıkış kaynağı oluşturulan bölüm olarak nitelendirilebilir. Bu bölümde, güvenlik, güvenlik hizmetleri kavramları ile ülkemizdeki güvenlik hizmetleri ele alınarak konunun önemi ve uygulama alanı ortaya konulmaya ve bir çerçeve çizilmeye çalışılmıştır. Buradan hareketle, bilgi teknolojilerinin askeri alanda kullanılabileceği yerler ile bilgi teknolojilerinin Jandarma Teşkilatında kullanım alanları üzerinde durulmuştur. Bu bölümde ayrıca, bilgi teknolojilerinin güvenlik hizmetlerinde kullanımıyla ilgili öneriler, bu teknolojinin diğer ülkelerdeki tarihsel gelişimi ve kullanım alanları da ulaşılabilen kaynaklar düzeyinde incelenmeye çalışılmıştır. Çalışmanın sonunda ise, çalışmadan elde edilen sonuç ve önerilere yer verilmeye çalışılmış, genel bir değerlendirme yapılmıştır. Kuramsal açıdan literatür taramanın yanı sıra, örnek olarak ele alınan Jandarma Teşkilatının kurumsal olarak gözlenmesi ve kurumda yapılan görevler sırasında karşılaşılan güçlükler ve işleyişe ilişkin deneyimler, araştırmacının veri tabanını oluşturmuştur. Elde edilen bulgular, konunun ulusal güvenlik açısından arz ettiği önem gözetilerek yorumlanmaya çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
164 SUMMARY Rapid and striking developments in science and technology in recent years, caused very swift changes in Türkiye at social and institutional levels as it did worldwide.The most significant ones of these developments occured in the fields of Computer and Information Technologies. Rapid progress that materialized in technologies under consideration, brought in 2000 years a novel concept, Information Era.The most important feature of the Information Era is that it has a structure formed by individuals who are dominant over information, produce information, reach information in the fastest manner, use it in a gainful way and use it up fruitfully.lt is evaluated that reaching informa tion rapidly during both peace and war times, holds no significance in opera tion fields at a level as high as it does in the field of security services. The study has made its way setting out from these basic thoughts; by determining the level that information technology has reached, it is aimed to reveal the role that this technology undertakes in modern security servic- es.Within this framework, definition of concepts forming the basic structure of the study constituted of 4 parts, took part in the first division namely,“General View at Informatics”which aims at revealing the perspective of the study. In the second division of the study, namely,“Information Era and Informatics”which can be regarded as the theoretical infrastructure of the study, insisting on the information and information society, responsibilities, functions necessitated by the process of becoming an information society and their natural effects in conjunction with the level achieved in the future are tried to be investigated. Computer's short history and the evolutions experi enced by computer in the human history under the heading of Informatics are165 ed within a technical framework. Again in the same division, information flow, technical infrastructure of this flow and networks together with utilization of vehicles of informatics in organizations are dwelled on. Computer utilization areas and means of computer utilization, productivity increase in manage ment, and contributions of informatics and its utilization areas in public man agement constitute other subheadings of this division. Third division called“Role of the Information Technologies in Security Services”can be regarded as the basis of the study and the part providing the study with a starting point. In this divison, by covering the concepts of securi ty, security services and security services in our country, the importance and the application fields of the subject are tried to be revealed and in this respect a framework is tried to be worked out.Starting from this point, utilization areas of information technologies in the military field and utilization areas of infor mation technologies in the Gendarmerie Organization are dwelled on.Again under this division, suggestions concerning the utilization of information tech nologies in security services, historical development and utilization areas of information technologies in other countries are tried to be investigated at the level of attainable resources. At the end of the study, results and suggestions obtained from the study are tried to be marked and a general evalutaion is made. Besides the litera ture survey from a theoretical aspect, being taken as an example, institution al observation of the Gendarmerie Organization and difficulties encountered during carrying out the tasks within this institution together with the experi ences related to the functioning formed the database of the researcher.Acquired findigs are tried to be interpreted looking after the signif icance of the subject from the national security aspect. T.c. YÜRSEKÖBRETİII WWU