Amerika'daki göç korkusunun makroekonomik değişkenler üzerindeki etkisi
The effect of fear of migration in America on macroeconomic variables
  1. Tez No: 875168
  2. Yazar: HACER SAZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. PELİN KARATAY GÖGÜL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ekonomi, Economics
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dicle Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 112
Özet
Son yıllarda ciddi artış gösteren nüfus sorunlarıyla beraber artan göç hareketleri, mülteci krizi, kaynak dağılım problemi ve göç sorunları gündemi fazlasıyla meşgul etmektedir. Hangi kaynaktan olursa olsun göç ve buna bağlı olarak oluşan göç korkusu, göç belirsizliği toplumda birtakım etkilere sebep olmaktadır. Göçün maddi ve manevi etkileri menşe ve hedef ülkelerde makroekonomik performans üzerinde değişikliklere sebep olmaktadır. Özellikle ekonomik etkiler, göçe dair politikalar oluşturma ve uygulamada etkili belirleyici olmaktadır. Bu çalışmada ABD ekonomisine ait 1990-2022 yıllık verileri kullanılarak göç korku endeksi, göç politika belirsizliği endeksi, enflasyon oranı ve işsizlik oranı verileri kullanılmıştır. Öncelikle değişkenlerin durağanlıkları Genişletilmiş Dickey-Fuller (ADF) ve Phillips-Perron (PP) birim kök testleri ile sınanmış ve değişkenlerin I(1) fark düzeylerinde durağan oldukları belirlenmiştir. Değişkenler arasındaki nedensellik ilişkisi Granger Nedensellik ve Toda&Yamamoto Nedensellik testleri sınanmış, göç politika belirsizliği ile enflasyon oranı arasında çift yönlü nedensellik tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
Along with the population problems that have increased significantly in recent years, migration movements, refugee crisis and immigration problems hold the boards. Regardless of the cause, immigration and the resulting fear of immigration cause certain effects on society. The material and moral effects of migration cause changes in microeconomic performance in the countries of origin and destination. Especially economic effects have been effective in creating and implementing policies regarding migration. In this study, 1990-2022 annual data of the US economy, as well as immigration fear index, immigration policy uncertainty index, inflation rate and unemployment rate data were used. First of all, the stationarity of the variables was tested with Extended Dickey-Fuller (ADF) and Phillips-Perron (PP) unit root tests and it was determined that the variables were stationary at I(1) difference levels. The causality relationship between the variables was tested with Granger Causality and Toda&Yamamoto Causality tests, and bidirectional causality was identified between immigration policy uncertainty and inflation rate.