Uluslararası insani hukukta siviller (sivillerin korunması)
Civilians in international humanitarian law (protection of civilians)
  1. Tez No: 87525
  2. Yazar: HAKAN TAŞDEMİR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HALUK GÜNUĞUR
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Kamu Yönetimi, Uluslararası İlişkiler, Public Administration, International Relations
  7. Yıl: 1999
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 130
Özet
ÖZET Çalışma, silahlı çatışmalarda sivillerin korunmasına ilişkin olup, konuyu üç bölümde ele almıştır. Birinci bölümde“sivillerin korunmasının hukuki boyutu”üzerinde durulmuştur. Bu bölümde sivillerin genel korunması, sivil savunma, düşman işgali, çatışma taraflarının ülkesindeki yabancılar ve sivillerin hapsedilmesi konuları ele alınmıştır. Çalışmanın ikinci bölümü“uluslararası insani hukukun uygulanması”konusuna ayrılmıştır. Bu başlık altında Sözleşme ve Protokollerin uygulanması, uygulanmanın süresi ve sona ermesi ve uygulanma hükümleri konularına yer verilmiştir. Uygulanma hükümleri konusu ise kamuoyu, çatışma taraflarının karşılıklı çıkarları, disiplin ve düzenin korunması, misillemeler, ceza ve disiplin önlemleri, vb. alt başlıkları ile incelenmiştir. Çalışmanın üçüncü bölümünde“uluslararası insani hukuk ve son dönemdeki silahlı çatışmalar”konusu ele alınmıştır. Bu bölümde ilk önce Eski Yugoslavya incelenmiştir. Bu çerçevede Bosna-Hersek'teki insani hukuk ihlalleri, Bosna- Hersek'te insani hukukun uygulanması, savaş suçlularının yargılanması ve Kosova sorunu üzerinde durulmuştur. Daha sonra ise Ruanda, Somali, Irak gibi son döneme ait bazı uluslararası olaylar incelenmiştir. Çalışmanın sonunda konunun değerlendirmesi yapılıp sonuçlar çıkarılmıştır. Bu kapsamda uygulamada ortaya çıkan eksiklik ve sorunlara ilişkin kimi çözümler ve öneriler ortaya konulmuştur.
Özet (Çeviri)
SUMMARY This study is about“the protection of civilians in armed conflicts”and consists of three chapters. In the first chapter,“the legal dimension of protection of civilians”has been studied. In this chapter, the topics of general protection of civilians, civil defence, enemy occupation, aliens in the territories of the parties of the conflict and imprisonment of civilians have been examined. The second chapter of the study is on the topic of“implementation of international humanitarian law”. Under this chapter, the topics of the implementation of covenants and protocols, duration and termination of application and rules of implementation have been discussed. The topic of rules of implementation has been studied under sub-titles such as public opinion, reciprocal interests of parties, maintainance of discipline and order, retaliations and measures of punishment and discipline. In the third capter of the study, the topic of“international humanitarian law and armed conflicts in the near past”scrutinized. Firstly, the Former Yugoslavia has been examined. In this context, violations and implementation of humanitarian law in Bosnia-Herzegovina, adjudication upon war crimes and Kosovo problem has been given attention. Then, some international events such as Rwanda, Somalia and Iraq have been studied. At the end, the study has been evaluted and arrived some conclusions. In this context, some solutions and advices for deficiencies and problems regarding the implementation of international humanitarian law have been explained.