Ön fontanel boyutlarının ve kapanma zamanının ultrasonografik ve manuel ölçümlerle değerlendirilmesi
Anterior fontanelle dimensions and closure time by USG and evaluation with manual measurements
- Tez No: 875417
- Danışmanlar: PROF. DR. BAHAR ÇUHACI ÇAKIR
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Child Health and Diseases
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Sosyal Pediatri Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 53
Özet
Bu çalışmada, Manuel ölçümler ile Ultrasonografi ölçümleri eş zamanlı olarak yapılarak en doğru şekilde ön fontanel boyutları ve kapanma zamanının belirlenmesi amaçlandı. Prospektif kohort olarak planlanan çalışmaya Aralık 2021 ile Ocak 2024 arasında 372 sağlıklı çocuk dahil edildi. Hastaların yenidoğan polikliniğinde 7. gün kontrolünde ve rutin takiplerinde 1-2-4-6-9-12-15-18 ve 24. aylardaki manuel fontanel ölçümleri uzman hekim tarafından tek elden yapıldı; eş zamanlı ultrasonografi ile fontanel boyutu uzman bir radyolog tarafından tek elden ölçüldü. Pediatri polikliniklerinde ölçümler Popich - Smith yöntemi ile belirlendi. Manuel kontrol sonucu kapalı olanların ortalama 14,92±7.15 ay da (min=6, max:24), ultrasonografide ise ortalama 17,09±2.41 ayda (min=:9, max:28), kapandığı tespit edildi. Manuel ve ultrasonografi arasındaki bu farklılık istatistiksel olarak anlamlı bulundu (p0,05). Manuel ve ultrasonografi kontrolu sonrası açık kapalı kararının verilmesinde 9. ay ile 21.
Özet (Çeviri)
In this study, it was aimed to determine the anterior fontanelle dimensions and closure time most accurately by performing manual measurements and ultrasonography measurements simultaneously. The prospective cohort study included 372 healthy children between December 2021 and January 2024. Manual fontanel measurements were performed by a specialist physician at the 7th day control in the neonatal outpatient clinic and at 1-2-4-6-9-12-15-18 and 24th months in routine follow-ups; simultaneously, the fontanel size was measured by a specialist radiologist by ultrasonography. In pediatric outpatient clinics, measurements were determined by the Popich-Smith method. The closed fontanelles were found to be closed at an average of 14.92±7.15 months (min=6, max:24) in manual control and 17.09±2.41 months (min=:9, max:28) in ultrasonography. This difference between manual and ultrasonography was statistically significant (p0.05).