Obez kedilerde oksidatif stres ile kalp yetmezliği arasındaki ilişki
Relationship between oxidative stress and heart failure obese cats
- Tez No: 875424
- Danışmanlar: PROF. DR. ŞİMA ŞAHİNDURAN, DR. ÖĞR. ÜYESİ AYBARS AKAR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Veteriner Hekimliği, Veterinary Medicine
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Burdur Mehmet Akif Ersoy Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları (Veterinerlik) Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İç Hastalıkları (Veterinerlik) Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 69
Özet
Obezite, kedilerde ilerleyen yaşlarda, özellikle kısırlaştırılmış kedilerde yaygın görülen bir beslenme bozukluğudur. Kedi popülasyonunun üçte birini etkilediği tahmin edilmektedir. Obezitenin en büyük sorunlarından biri diğer hastalıklarla ilişkili olmasıdır. Obezite, kediler de insülin direnci, diabetes mellitus, kalp hastalıkları, topallık ve cilt hastalıkları gibi çeşitli metabolik ve klinik bozukluklara sebep olabilir. Bu nedenle obezite veteriner hekimlikte büyük önem taşır. Oksidatif stres, oksidan ve antioksidanlar arasındaki dengenin oksidan sistem tarafına doğru bozulması, lipid peroksidasyonu ve serbest radikal/reaktif oksijen ürünlerinin ortaya çıkması sonucu organizmada meydana gelen hücresel hasar oluşumudur. Oksidatif strese karşı organizmanın savunma mekanizmaları (antioksidan mekanizmalar) yetersiz kalırsa, hücrelerde oksidatif hasar meydana gelerek fonksiyonlarda aksamalar ortaya çıkar. Pek çok hastalığın patogenezinde kritik bir öneme sahiptir. Bu mekanizma, obezite, yaşlanma süreci ve kardiyovasküler hastalıklar, kanser, sepsis, dejeneratif nörolojik hastalıklar, böbrek yetmezliği, infertilite, kas ve karaciğer hastalıkları gibi birçok hastalığın etiyolojisinden sorumludur. Kedilerde çeşitli kalp rahatsızlıkları ve kalp yetmezlikleri görülebilir. Bunlar hem kalıtsal hem de edinsel sebeplerle ortaya çıkabilir. Edinsel sebeplerden bir tanesi de düzensiz beslenme ve obezitedir. Bu tez çalışmasında obez kedilerde oksidatif stres ve bunula birlikte kalp yetmezliği arasındaki ilişki değerlendirilerek veteriner hekimlik alanında teşhis, tedavi ve korunmada veteriner hekimlere rehber olması amaçlanmaktadır.
Özet (Çeviri)
Obesty, in cats at later ages especially in neutered cats It is a common nutritional disorder. It is estimated that it affects one third of the cat population. One of the biggest problems of obesity is its association with other diseases. Obesity can cause various metabolic and clinical disorders in cats, such as insulin resistance, diabetes mellitus, heart disease, lameness and skin diseases. Therefore, obesity is of great importance in veterinary medicine. Oxidative stress is the formation of cellular damage in the organism as a result of the imbalance between oxidants and antioxidants in favor of the oxidant system, lipid peroxidation and release of free radicals/reactive oxygen products. If the organism's defense mechanisms (antioxidant mechanisms) against oxidative stress are insufficient, oxidative damage develops in the cells and impairments occur in the functions. It has a critical importance in the pathogenesis of many diseases. This mechanism is responsible for the etiology of many diseases such as obesity, aging process, cardiovascular diseases, cancer, sepsis, degenerative neurological diseases, kidney failure, infertility, muscle and liver diseases.Various heart diseases and heart failures can be seen in cats. These can occur due to both hereditary and acquired causes. One of the acquired causes is irregular nutrition and obesity.The aim of this thesis study is to evaluate the relationship between oxidative stress and heart failure in obese cats and to guide veterinarians in diagnosis, treatment and prevention in the field of veterinary medicine.