Okul yöneticilerinin eğitim teknolojileri öz yeterliliklerinin liderlik davranışı ve tükenmişlikleri ile ilişkisi
The relationship between school administrators' educational technology self-efficacy, leadership behavior and burnout
  1. Tez No: 875581
  2. Yazar: SEMRA YILMAZ
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ SERDAR SAFALI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ağrı İbrahim Çeçen Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Eğitim Yönetimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 107
Özet
Bu araştırmanın amacı, okul yöneticilerinin eğitim teknolojileri öz yeterliliklerinin onların liderlik davranışları ve tükenmişlikleri arasındaki ilişkiyi saptamaktır. Araştırma 2023-2024 eğitim öğretim döneminde Iğdır ilinde görev yapan 319 müdür ve müdür yardımcıyla yürütülmüştür. Nicel araştırma yöntemlerinden korelasyonel araştırma modeli kullanılmış olup uygun örneklem yöntemi ile örneklem grubu oluşturulmuştur. Araştırmada veri toplama araçları olarak“Eğitim Teknoloji Liderliği Ölçeği”,“Öz Liderlik Ölçeği”ve“Friedman'nın Okul Müdürleri Tükenmişlik Ölçeği”kullanılmıştır. Araştırma verilerinin sonucuna göre; okul yöneticilerinin eğitim teknoloji liderliği, öz liderlik ve tükenmişlik ile demografik özellikleri (yaş, kıdem yılı ve cinsiyet) arasındaki ilişki ayrı ayrı değerlendirilmiş olup T testi ve ANOVA analizleri ile bakıldığında bu üç değişkenin de okul idarecilerin eğitim teknoloji liderlikleri, öz liderlik davranışları ve tükenmişlikleri arasında anlamlı bir farklılık bulunamamıştır. Okul yöneticilerinin eğitim teknoloji liderlikleri ve öz liderlik düzeylerinin yüksek düzeyde, tükenmişlik düzeylerinin ise düşük düzeyde olduğu görülmüştür. Okul yöneticilerinin eğitim teknoloji liderlikleri ile öz liderlik davranışları arasındaki ilişkisine basit doğrusal korelasyon analizi ile bakıldığında orta derecede anlamlı bir fark bulunurken eğitim teknolojileri ile tükenmişlik arasında negatif yönde düşük düzey bir ilişki olduğu saptanmıştır. Aynı şekilde öz liderlik davranışları ile tükenmişlik ilişkisi basit doğrusal analiz ile bakıldığında negatif yönde zayıf düzeyde bir ilişki olduğu saptanmıştır. Bu araştırmanın verilerine göre, eğitim teknolojileri liderliği, okul yöneticilerinin liderlik davranışlarına olumlu etkilerken tükenmişliklerini azalttığı söylenebilir. Bu araştırma okul yöneticilerin bakış açısı ile ele alınıp nicel verilere göre yürütülmüştür. Araştırmacılar öğretmen bakış açısı ile nitel veya karma araştırma yöntemleri kullanarak yapılması önerilmektedir. Ayrıca araştırma, Iğdır ilini kapsadığı için farklı il ve bölgelerde farklı değişkenlerle irdelenmesi önerilmektedir.
Özet (Çeviri)
The purpose of this research is to determine the relationship between school administrators' educational technology self-efficacy, their leadership behaviors and burnout. The research was conducted with 319 principals and assistant principals working in Iğdır province in the 2023-2024 academic year. The correlational research model, one of the quantitative research methods, was used and the sample group was created with the appropriate sampling method.“Educational Technology Leadership Scale”,“Self-Leadership Scale”and“Friedman's School Principals Burnout Scale”were used as data collection tools in the research. According to the results of the research data; The relationship between educational technology leadership, self-leadership and burnout of school administrators and their demographic characteristics (age, years of seniority and gender) was evaluated separately, and when examined with T test and ANOVA analyses, no significant difference was found between these three variables and school administrators' educational technology leadership, self-leadership behaviours and burnout. It was observed that school administrators' educational technology leadership and self-leadership levels were high, and their burnout levels were low. When the relationship between school administrators' educational technology leadership and self-leadership behaviors was examined with simple linear correlation analysis, a moderately significant difference was found, while a low-level negative relationship was found between educational technologies and burnout. Likewise, when the relationship between self-leadership behaviors and burnout was examined with a simple linear analysis, it was determined that there was a weak negative relationship. According to the data of this research, it can be said that educational technologies leadership positively affects the leadership behaviors of school administrators and reduces their burnout. This research was approached from the perspective of school administrators and conducted based on quantitative data. It is recommended that researchers use qualitative or mixed research methods from the teacher's perspective. In addition, since the research covers the province of Iğdır, it is recommended to examine it with different variables in different provinces and regions.