Otizm spektrum bozukluğu olan çocuklara sohbet becerisinin öğretiminde robot ve öğretmen tarafından sunulan replikli öğretimin karşılaştırılması: Karma yöntem araştırması
Comparison of robot-delivered and teacher-delivered script fading instruction in teaching conversational skills to children with autism spectrum disorder: Mix method research
- Tez No: 875583
- Danışmanlar: DOÇ. DR. SUNAGÜL SANİ BOZKURT
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Anadolu Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Özel Eğitim Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Zihin Engelliler Eğitimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 173
Özet
Bu doktora tez araştırmasının amacı OSB olan çocuklara sohbet becerisinin öğretiminde insansı robot ve öğretmen tarafından sunulan replikli öğretimin etkililik, verimlilik karşılaştırmak, çocukların öğretim sırasındaki davranışlarını derinlemesine incelemek ve annelerin robotlarla öğretim konusundaki görüşlerini belirlemektir. Araştırma, OSB tanısı olan 10-12 yaş aralığında bireysel özel eğitim desteği alan ve kaynaştırma öğrencisi olan dört erkek çocuk/katılımcı ile yürütülmüştür. Paralel Karma Modeli ile gerçekleştirilen araştırmada tek denekli araştırma desenlerinden biri olan uyarlamalı dönüşümlü uygulamalar modeli ile nitel araştırma yöntemlerinden durum çalışması birlikte kullanılmıştır. Bulgular hem insansı robotların hem de öğretmenlerin replikli öğretim yöntemi ile sohbet becerilerini öğretmede etkili olduğu bunun yanında ölçüt karşılanıncaya değin gerçekleştirilen replikli öğretim oturumu sayısı, repliksiz öğretim oturumu sayısı, kullanılan repliksiz cümle sayısı ve öğretim süresinde insansı robotların öğretmene göre daha verimli olduğu görülmüştür. Anneler insansı robotların çocukları için ilgi çekici olduğunu, onlar için doğal bir motivasyon kaynağı olduğunu bu nedenle çocuklarının insansı robotla etkileşime girmeye hevesli olduklarını, insansı robotun öngörülebilir ve çocuğu bekleyen tavrının çocuklarını rahatlattığını, bu durumunda çocuklarının sohbet becerilerinde daha olumlu katkılar yapabilecek etmenler olduklarını belirtmişlerdir.
Özet (Çeviri)
The aim of this doctoral dissertation research is to compare the effectivEniss, efficiency of humanoid robot and teacher-provided replicated instruction in teaching conversation skills to children with ASD and to determine parent's views . The study was conducted with four boys aged 10-12 years with ASD who received mainstreaming education and individual special education. In the study, which was conducted with the Parallel Mixed Model, the adaptive alternating applications model, one of the single-subject research designs, and the case study, one of the qualitative research methods, were used together. The findings showed that both humanoid robots and teachers were effective in teaching conversation skills with the replicated instruction method, and that humanoid robots were more efficient than teachers in the number of replicated instruction sessions, the number of non-replicated instruction sessions, the number of non-replicated sentences used, and the duration of instruction until the criterion was met. Parents stated that humanoid robots were interesting for their children, that they were a natural source of motivation for them, that their children were eager to interact with the humanoid robot, and that the humanoid robot's predictable and expectant attitude relaxed their children, which were factors that could make more positive contributions to their children's conversational skills.