Dijital pazarlama bağlamında öne çıkan web3 teknolojileri ve NFT'ler
Web3 technologies and NFT's in the context of digital marketing
  1. Tez No: 875596
  2. Yazar: ALPEREN UZEL
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. İSMAİL ERKAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İzmir Katip Çelebi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İşletme Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 130
Özet
WEB3 teknolojisinin ortaya çıkışı ve Non-Fungible Token'ların (NFT'ler) yükselişi, özellikle dijital pazarlama alanında yeni bir çağın kapılarını aralamıştır. Bu tez, WEB3 ve NFT'lerin dijital pazarlamanın hızla değişen doğasındaki potansiyel etkilerini, zorluklarını ve uygulamalarını keşfetmeyi amaçlamaktadır. Bunu sağlamak için sektör çalışanları ile mevcut durumu yarı yapılandırılmış sorularla tematik olarak incelenmiş ve günümüzün NFT ve WEB3.0'ın dijital pazarlama alanında kullanımını ve güncel gelişmeleri bilimsel çerçevede incelenmiştir. Bu amaç doğrultusunda nitel araştırma yöntemlerine başvurulmuş, 12 sektör profesyoneli ile yarı yapılandırılmış, derinlemesine görüşmeler gerçekleştirilmiştir. Elde edilen veriler tematik analiz yöntemi ile çözümlenmiştir. Analiz sonucunda her biri 2'şer alt koda sahip 4 temel boyutla karşılaşılmıştır: Güvenilirlik (hesap güvenliği, işlem güvenliği), Regülasyon Eksikliği (yasa ve kanun regülasyonu, uluslararası finansal regülasyonlar), Belirsizlik (devamlılığın belirsizliği, sonuç alamama belirsizliği) ve Bilgi eksikliği (teknik eksiklikler, kullanım alanı bilgi eksiklikleri). Yeni şirketlerin pazarlama alanında NFT'leri kullanarak müşteri bağlılığına dönüştürecek uygulamaları çıkarmış olmaları ve bunun hızla şirketler tarafından benimsenmesi gelecek yıllarda bu alandaki kullanımını ve etkisini artıracaktır.
Özet (Çeviri)
The emergence of WEB3 technology and the rise of Non-Fungible Tokens (NFTs) have opened the doors to a new era, especially in the field of digital marketing. This thesis aims to explore the potential impacts, challenges and applications of WEB3 and NFTs in the rapidly changing nature of digital marketing. To achieve this, the current situation with industry employees was examined thematically with semi-structured questions, and today's use of NFT and WEB3.0 in the field of digital marketing and current developments were examined within a scientific framework. For this purpose, qualitative research methods were used and semi-structured, in-depth interviews were conducted with 12 industry professionals. The data obtained was analyzed using the thematic analysis method. As a result of the analysis, 4 basic dimensions with 2 sub-codes each were encountered: Reliability (account security, transaction security), Lack of Regulation (laws and law regulation, international financial regulations), Uncertainty (uncertainty of continuity, uncertainty of not getting results) and Lack of information (technical deficiencies, lack of usage area knowledge). The fact that new companies have introduced applications that will transform customer loyalty by using NFTs in marketing and their rapid adoption by companies will increase their use and impact in this field in the coming years.