Okul yöneticilerinin öğretmenlere geri bildirimlerinin motivasyon ve iş tatmini üzerindeki etkisi
The effect of school administrators' feedback to teachers on motivation and job satisfaction
  1. Tez No: 875597
  2. Yazar: SIRRI BÜYÜKEMRE
  3. Danışmanlar: ÖĞR. GÖR. NUR SILAY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Fatih Sultan Mehmet Vakıf Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Eğitim Yönetimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 109
Özet
Bu çalışmanın amacı, okul müdürlerinin geri bildirimlerinin öğretmen motivasyonu ve iş tatmini üzerindeki etkisini araştırmaktadır. Çalışma, liderlik uygulamalarını çalışan motivasyonu ve memnuniyeti ile ilişkilendiren teorik çerçeveye dayandırılmıştır. Bu kapsamda araştırmanın çalışma grubunu 2022-2023 ve 2023-2024 eğitim öğretim yılında İstanbul Milli Eğitim Müdürlüğüne bağlı resmi ilkokul, ortaokul ve lise kademelerinde görev yapan 642 öğretmen oluşturmaktadır. Müdürlerin geri bildirimi, motivasyon düzeyleri ve iş tatminine ilişkin algılarını ölçmek için tasarlanmış yapılandırılmış bir ölçek kullanılarak öğretmenlerden nicel veriler toplanmıştır. Bulgular, yöneticilerin geri bildirimlerinin doğası ile öğretmen motivasyonu arasında anlamlı bir ilişki olduğunu ortaya çıkarmıştır. Bu durum; olumlu, yapıcı geri bildirim, daha yüksek düzeyde içsel motivasyon ve iş tatmini ile ilişkilendirilmiştir. Tersine, olumsuz veya yapıcı olmayan geri bildirim, düşük motivasyon ve iş tatminsizliğiyle bağlantılı olmuştur. Bununla beraber yapılan alan taramalarındaki veriler de bu sonuçları doğrulamış; öğretmenler kişiselleştirilmiş, düzenli ve gelişim odaklı geri bildirim tercihini ifade etmiştir. Ayrıca çalışma, geri bildirim sıklığı ve kalitesinin öğretmen tutum ve davranışlarını şekillendirmede önemli rol oynadığını ortaya çıkarmıştır. Düzenli ve anlamlı geri bildirim, mesleki gelişim ve işe bağlılığın artması için bir katalizör olarak görülürken, seyrek veya genel geri bildirimler genellikle yeterince takdir edilmeme ve ilgiden kopma duygularına yol açmıştır.
Özet (Çeviri)
This study investigates the effect of school principals' feedback on teacher motivation and job satisfaction. The study is based on the theoretical framework that links leadership practices with employee motivation and satisfaction. In this context, the study group of the research consists of 642 teachers working in official primary, secondary and high school levels affiliated with the Istanbul Directorate of National Education in 2022-2023 and 2023-2024. Quantitative data were collected from teachers using a structured scale designed to measure their perceptions of principals' feedback, motivation levels, and job satisfaction. The findings revealed a significant relationship between the nature of administrators' feedback and teacher motivation. This situation; Positive, constructive feedback has been associated with higher levels of intrinsic motivation and job satisfaction. Conversely, negative or unconstructive feedback has been linked to low motivation and job dissatisfaction. However, the data from the field surveys also confirmed these results; Teachers expressed a preference for personalized, regular, and growth-oriented feedback. Additionally, the study revealed that feedback frequency and quality play an important role in shaping teacher attitudes and behaviors. While regular and meaningful feedback has been seen as a catalyst for professional development and increased work engagement, infrequent or generic feedback has often led to feelings of underappreciation and disengagement.