İhracat pazar yöneliminin işletmeler arası ilişkiler bağlamında belirleyicileri ve ihracat performansına ilişkin sonuçları: Karma yöntemli bir araştırma
Antecedents and outcomes of export market orientation in the context of inter-firm relationships: A mixed methods research
- Tez No: 875663
- Danışmanlar: PROF. DR. SANEM ALKIBAY
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Uluslararası Ticaret, İşletme, International Trade, Business Administration
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Uluslararası Ticaret Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Uluslararası Ticaret Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 185
Özet
Günümüzün belirsiz ve sürekli değişen çevresel koşulları göz önüne alındığında, rekabet edebilme ve pazardaki değişikliklere uyum sağlayabilme, işletmelerin devamlılığı için kritik önemde unsurlardır. Pazarın gereksinimlerine cevap verebilmek adına daha donanımlı olan ve pazar değişikliklerini öngören işletmelerin, uzun vadeli rekabet avantajı ve üstün kârlılıktan yararlanmaları söz konusu olabilmektedir. Uluslararası pazarlardaki müşterilerin mevcut ve potansiyel ihtiyaçlarına yönelik pazar bilgisinin oluşturulması, departmanlar arasında bu bilgiye ihtiyaç duyabilecek kişilere dağıtılması ve gerekli yanıtların doğru ve hızlı bir şekilde verilmesi anlamına gelen pazar yönelimli davranışlar geliştirilmesi, işletmeler için üstün ihracat başarısının belirleyicilerinden biri olarak gösterilmektedir. Bu çalışmanın amacı kaynak tabanlı yaklaşımdan hareketle; ilişkisel normlar ve işletmeler arası güveninin ihracat pazar yönelimi üzerindeki etkisini araştırmak, ayrıca ilişkisel normlar ve işletmeler arası güveninin ihracat performansı üzerindeki etkilerini, ihracat pazar yöneliminin aracı rolü çerçevesinde incelemektir. Çalışmada karma yöntemli bir araştırma gerçekleştirilmiş olup, ilk olarak ihracat pazar yöneliminin öncüllerini belirlemeye yönelik nitel bir araştırma yürütülmüştür. 18 ihracat satış yöneticisi ile yarı yapılandırılmış derinlemesine görüşmeler gerçekleştirilmiş ve elde edilen veriler içerik analizine tabi tutulmuştur. İkinci aşamada, nitel araştırma sonucunda belirlenen öncül değişkenlerin yer aldığı araştırma modelinin test edilmesi için nicel bir araştırma yürütülmüş, Türkiye İhracatçılar Meclisi'nin yayınlamış olduğu“En Çok İhracat Yapan 1000 Firma”listesinde yer alan üretici ve ihracatçı konumunda olan Türk işletmelerinden 226 kullanılabilir anket toplanmıştır. Elde edilen veriler yapısal eşitlik modeli ile test edilmiştir. Çalışmanın sonuçlarına göre, ilişkisel normlar ve güvenden oluşan işletmeler arası ilişkilere yönelik değişkenlerin ihracat pazar yönelimini olumlu etkilediği, ayrıca ihracat pazar yönelimi düzeyinin artmasının ihracat performansı ve ilişkisel performansı arttırdığı tespit edilmiştir. Diğer yandan, ilişkisel normlar ve işletmeler arası güvenin ihracat performansına etkisinde ihracat pazar yöneliminin aracılık rolü üstlendiği de araştıma kapsamında ortaya konulmuştur. Çalışma, nitel araştırma bulgularından hareketle ihracat pazar yönelimine etkisi olabilecek faktörlerin belirlenmesi açısından yöneticiler için önemli içgörüler sağlamaktadır. Diğer yandan, güven ve ilişkisel normlar gibi işletmeler arası ilişkilere yönelik faktörlerin ihracat pazar yönelimine olumlu etkisinin ampirik olarak doğrulanması ile literatüre katkı sağlandığı düşünülmektedir.
Özet (Çeviri)
In view of the unpredictable and ever-changing business environment, the ability to compete and adapt to market changes is vital for companies to survive. Firms that are better equipped to respond to market needs and anticipate market changes can benefit from long-term competitive advantage and superior profitability. Adapting export market-oriented behaviours, which consist of generating information about the current and potential needs of international customers, disseminating this information within the departments, and providing timely and accurate responses, are regarded as an key factor in achieving outstanding export success for businesses. Building upon insights from resource-based view, the aim of this study is to investigate the effects of relational norms and inter- firm trust on export market orientation and to examine the effects of relational norms and inter- firm trust on export performance within the framework of the mediating role of export market orientation. In this respect, a mixed-method research was conducted in the study and first, a qualitative research was carried out to determine the antecedents of export market orientation. 18 semi-structured in-depth interviews were conducted with export sales managers and the data obtained were subjected to content analysis. In the second stage, a quantitative research was conducted to test the research model including the antecedent variables determined as a result of the qualitative research. A total of 226 valid questionnaires were gathered from Turkish companies listed in the“Top 1000 Exporting Companies”by the Turkish Exporters Assembly. The obtained data were tested with structural equation modelling. According to the study results, relational norms and inter-firm trust have positive effects on export market orientation, which in turn, influences positively export performance and relational performance with the importer. On the other hand, the findings also revealed that export market orientation plays a mediating role in the effect of relational norms and inter-firm trust on export performance This study offers valuable insights for managers by identifying the factors that influence export market orientation through qualitative research. In addition, the study contributes to the literature by empirically verifying the positive effect of inter-organisational factors such as trust and relational norms on export market orientation.