The mediating role of brand strength and supplier relations between firm orientations and export performance in e-retailing companies
E-perakende işletmelerinde marka gücü ve tedarikçi ilişkilerinin firma yönelimleri ve ihracat performansı arasındaki aracı rolü
  1. Tez No: 579602
  2. Yazar: ZEYNEP İYİLER
  3. Danışmanlar: PROF. DR. GÜNER GÜRSOY
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: İstanbul Okan Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme (İngilizce) Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İşletme Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 293
Özet
İnternette farklı sistemler aracılığıyla alışveriş ve satış ulusal ve uluslararası pazarlarda katlanarak büyüyor. Perakende sektörü, e-perakendeciliği ana dağıtım kanalı olarak entegre ederek büyük dönüşümler geçiriyor. Amazon ve Alibaba grubu ve diğerleri gibi büyük oyuncular pazarlara hükmediyor olsa da, şirketler, özellikle Küçük ve Orta Ölçekli İşletmeler ve girişimciler internette uluslararası ticaret yapmanın karlı bir yolunu buluyorlar. Kritik kaynaklara ve yönelimlere sahip olmak, sınır ötesi satış kabiliyetleri oluşturma, müşterilere ulaşma ve elde tutma, siparişle ilgili müşteriye kadar birçok işlemi gerçekleştirme ve nihayetinde kar elde etmek için performans hedeflerini gerçekleştirme açısından stratejik öneme sahip. Bu tezde, firma yönelimleri, stratejik kaynaklar ve uluslararası e-perakende performansı arasındaki kavramsal bir ilişki modelini test ediyoruz. Tezde, pazar, girişimcilik ve dış pazar yönelimini önemli kaynaklar olarak belirledik. Bu yönelimlerin marka gücü ve tedarikçi ilişkilerinin aracılık etkileriyle gelir artışı ve hedeflere göre firma performansı üzerindeki etkileri araştırıldı. Yurt içi e-ticaret ve e-ihracat alanlarında faaliyet gösteren 231 Türk şirketin anket yanıtlarını kullanarak; pazar yönelimi, girişimcilik yönelimi ve dış pazar yönelimi ile firma performans ve karlılığı arasında aracı olarak marka gücü ve tedarikçi ilişkilerinin rolünü kanıtlayan güçlü veriler elde edildi. SPSS ve AMOS programları ile yapısal eşitlik modelleme analizi yapılarak değiskenler arasındaki ilişkiler incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
Selling and buying on internet through different systems have been growing exponentially in national and international markets. Retailing is transforming deeply by integrating e-retailing as main distribution channel. Although big players like Amazon and Alibaba group and some others dominate markets, companies, especially Small and Medium Sized Enterprises and entrepreneurs have had a profitable way of doing international business on internet. Having critical resources and orientations are strategic in terms of establishing cross-border selling capabilities, reaching and keeping customers, fulfilling several transactions until customers and finally realizing performance objectives to make profit. In this dissertation, we analyze a conceptual model of relationships among company orientations, strategic resources and international e-retailing performance. We select market orientation, entrepreneurial orientation, and foreign market orientation as critical factors. We investigate their influences on revenue growth and company performance expected against objectives with mediating role of brand strength and supplier relations. Using survey responses of 231 Turkish entrepreneurs and companies operating in e-commerce and e-export fields together, we found strong support for the role of brand strength and supplier relations as mediators between market orientation, entrepreneurial orientation, and foreign market orientation and company performance and profitability. We evaluated data in SPSS and AMOS with structural equation modeling.